Podle Nogy není takovým problémem nárůst loupeží o osm procent ve srovnání s loňským rokem, ale to, že lupiči jsou stále agresivnější a neváhají použít násilí.

Pokles zaznamenali kriminalisté také v počtu vražd, kterých bylo letos 87. Jedná se tak o 14 případů méně, než vloni. Vzrostla dokonce i jejich objasněnost, a to skoro o 12 procent. „Objasněnost podle mého názoru stoupla proto, že na těchto závažných trestných činech pracují policisté, kteří jsou opravdu vysoce specializovaní, jsou to odborníci ve svém oboru, s velkou praxí a s vysokým nasazením,“ sdělil Noga. Během tohoto roku vyšetřovatelé neobjevili žádný případ vraždy, který by byl spáchán nějakou neobvyklou novou formou. „Novým trendem však je, že se pachatelé snaží o to, aby oběť byla co nejméně identifikovatelná,“ vylíčil šéf kriminalistů.

Výrazný pokles policie zaznamenala u úvěrových podvodů. Zatímco během loňského půl roku jich vyšetřovatelé řešili 4 351, letos jich zatím bylo o 1 330 méně. Pokles je tedy o více než 30 procent. Zajímavé je také srovnání s rokem 2005 až 2007, kdy se ročně vyšetřovalo až 14 tisíc případů. V roce 2008 toto číslo o 50 procent kleslo. „U úvěrových podvodů se mohou policisté skutečně chlubit vysokou objasněností, která už v loňském roce dosahovala k pětasedmdesáti procentům,“ uvedl Noga. „V dřívějších letech bylo těchto podvodů více hlavně z toho důvodu, že na našem trhu bylo nespočetné množství subjektů, které nabízely úvěry, u kterých žadatel nepotřeboval žádný doklad totožnosti, ani doklad o příjmech,“ popisoval Noga. „To se už v současné době naštěstí mění a podniky si důkladně prověřují, komu půjčují peníze, proto počet těchto spáchaných trestných činů tak razantně klesl,“ dodal.

O více než 10 procent se snížila i hospodářská kriminalita. Podle Nogy je to pravděpodobně z toho důvodu, že podnikatelé a podnikatelské subjekty začínají být více zodpovědní. „Nevylučuji ani, že tento druh kriminalisty poklesl kvůli zpomalování ekonomiky,“ konstatoval. V tomto kriminálním odvětví způsobili pachatelé největší škodu na spotřební dani, a to konkrétně při nelegální výrobě cigaret. „V minulých letech jsme byli v odhalování těchto nelegálních výroben úspěšnější, během jednoho zásahu jsme zajistili třeba i několik set tun tabáku,“ popsal Noga. „Výrobci se však poučili a svou výrobu přesunuli do menších prostor a my už objevujeme pouze několik tun nelegálně dovezeného tabáku,“ doplnil.

Mírně klesl i počet stíhaných dětí a mladistvých. Dětí do 15 let stíhali policisté v loňském prvním pololetí kolem tisícovky, dětí ve věku od 15 do 18 let kolem 2 500. Negativní nárůst naopak zaznamenala policie u trestných činů, například krádeží, spáchaných na seniorech nad 60 let. Těch bylo v loňském roce 2 454, letos už 2 833. „Senioři jsou stále přesvědčení, že jim se nic takového stát nemůže a nedávají si vůbec pozor, opak je ale pravdou a právě tito lidé jsou nejvíce ohroženi,“ konstatoval ředitel.

Celkově policie za pololetí letošního roku šetřila 169 343 trestných činů, což je o 7504 méně než loni (pokles o 4,2 procenta). Objasněno je 59 778 vyšetřovaných případů. "Z celkového poklesu kriminality se zatím radovat nechceme, toto hodnocení je totiž za velice krátké období a do konce roku se může ještě hodně změnit," zakončil šéf kriminálky.