"Chceme dohlížet na chování tábořících cikánů, zda nedochází z jejich strany k porušování zákonů České republiky," řekl v pátek Tomáš Vandas. Podle jeho slov je celá akce naplánována na sobotu, ale nevyloučil, že strana něco podobného nezopakuje. "Obyvatelů Husince se budeme ptát, jak se jim pobyt Olašských cikánů líbí v jejich obci. Rozdávat budeme naše noviny a říkat lidem, co naše strana prosazuje," doplnil.

Rumunští Romové do Prahy přijeli minulý týden podpořit svého příbuzného, který se minulé úterý téměř utopil při koupání v jednom z Proboštských jezer u Staré Boleslavi. Sedmnáctiletý chlapec leží ve Vinohradské nemocnici stále v kritickém stavu.

Nejprve pobývali v okolí nemocnice. Poté se radním z Prahy 3 podařilo skupinu přesunout do náhradního ubytování v pražském kempu Pražačka. Pobyt zaplatila radnice ze sbírky, kterou vyhlásila na jejich pomoc. Pobyt v kempu byl zaplacen do pondělního večera, dále si Rumuni pobyt měli hradit sami.

V pondělí v podvečer kemp ale opustili a přesunuli se k počernickému rybníku, kde si rozdělali oheň a utábořili se. Rybník v Dolních Počernicích opustili ve čtvrtek večer, kdy jim nabídl svůj pozemek Jaroslav Tříška. Pozemek však není upraven k táboření, a tak se Romové usídlili na vedlejším obecním pozemku.