"Je to výrazem silného spojenectví a silné solidarity", řekl ministr Kohout na adresu Polska a Evropské unie.

Kohout při této příležitosti informoval Sikorského o dopadech krácení státního rozpočtu na svém ministerstvu a splnění požadavku snížit 20 procent nákladům, což by mohlo znamenat redukci některých českých zastupitelských úřadů. Podle informací ministerstva nabídl Kohout polskému kolegovi možnost vzájemné spolupráce při vysílání diplomatů na společné zastupitelské úřady.

"Zatím je vše v jednání, ministr nabídl stejnou možnost i v Maďarsku," uvedl tiskový mluvčí ministerstva Milan Řepka a doplnil, že takové evropské centrum funguje například v Ukrajině. Podle Kohouta lze o spolupráci uvažovat i v rámci skupiny V4.

Ministři jednali také o posílení Visegrádské spolupráce, o evropském programu Východního partnerství a vytvoření Evropské služby pro vnější činnost (ESVA) nebo o Česko-polském fóru, které vzniklo na základě Memoranda o porozumění v listopadu minulého roku. Tématem setkání byla i bezpečnost a protiraketová obrana.

Kromě diplomatické spolupráce Kohout nabídl polské straně spolupráci a možnost předání českých zkušeností pro přípravu předsednictví Polska v roce 2011.

Na závěr oficiální návštěvy Polska, český ministr navštívil i vládního zmocněnce pro otázky mezinárodního dialogu Wladislawa Bartoszewskeho.