„Na základě evropského zatykače jsme povolili předání manželů k trestnímu stíhání do Dánského království,“ konstatoval Papírník. Potvrdil i spekulaci, že páru v jeho vlasti hrozí v krajním případě až osmileté vězení. „Nemám přesné informace, ale v tomto případě se zřejmě jedná o únos. A za něj v Dánsku hrozí pachatelům v případě shledání viny vysoké tresty," dodal Papírník.

Podle slov mluvčí policejního prezídia Pavly Kopecké bude nyní následovat urychlené vydání rodičů do Dánska. "Zahájili jsme klasické extradikční řízení," řekla Mediafaxu Kopecká. "Předání se uskuteční nejpozději do deseti dní po rozhodnutí soudu. Termín závisí na dodání překladů soudních extradikčních dokumetů do češtiny," uvedla Kopecká. Na způsobu eskorty a předání vězňů se nyní musejí domluvit policisté z obou zemí.

Na manžele vydali začátkem července mezinárodní zatykač dánští policisté kvůli únosu novorozence z porodnice v Esbjergu. Tamní úřady totiž zbavily čtyřiatřicetiletou Helene Alice Mortensenovou a o rok staršího Bjarneho Würgler-Larssena rodičovských práv k dítěti ještě před jeho narozením kvůli závislosti obou rodičů na drogách.

Čtrnáctidenního Thora podle informací dánského listu Copenhagen Post unesli rodiče z porodnice do Brna, kde údajně jeden z manželů před lety studoval a pracoval. Tam je na jednom z brněnských sídlišť 15. července zadrželi čeští policisté. Dánské úřady a policie měly podle novin obavy o chlapcův zdravotní stav, protože jeho matka je uživatelkou heroinu, který nepřestala brát ani v době těhotenství, a také dítě se narodilo již se závislostí na heroinu.

Pro chlapce, který byl podle lékařů v dobrém stavu, si do brněnské dětské nemocnice v Černých Polích přijel ihned dánský konzul Hening Nielsen s babičkou novorozence Susanne Lillegaardovou. České úřady jim dítě vydaly a Thor je již v Dánsku, kde mu tamní úřady již dokonce našly novou pěstounskou rodinu.