Za zpřísněných bezpečnostních opatření před soudem v pátek vypovídali Helena a Josef Lakatošovi. Krajský soud měl totiž podle Vrchního soudu v Olomouci doplnit důkazní materiál výslechem právě těchto dvou svědků ohledně případného vyhrožování ze strany ostravských olašských Romů.

Žena uvedla, že jim nabízeli jeden až dva milion korun za to, že neoznačí Ladislava Daniše jako střelce. V jejich komunitě je podle ní běžné, že se za fyzickou újmu vyplatí odškodné. Také soudu řekla, že jim vyhrožoval Jiří Daniš. Měl jí dvakrát telefonovat a vyhrožovat, že pokud to tak nenechají, že je vyvraždí.

Josef Lakatoš potvrdil schůzku ostravských a brněnských Romů v jedné z brněnských restaurací. „Nabízeli nám peníze, to jsme ale odmítli. Ale tam nám nevyhrožovali,“ vysvětlil. Setkání se měli údajně zúčastnit i dva ostravští Romové. Jedním z nich má být muž s přezdívkou Sony, totožnost druhého Josef Lakatoš nezná.

Soud líčení odročil, protože chce vyslechnout účastníky této schůzky. Požádal proto obhájce Ladislava Daniše, aby se pokusil zjistit jméno druhého Roma z Ostravy, protože Sony je v Kanadě. Kromě toho by měli být vyslechnuti i Pavel a Robert Lakatošovi.

Ladislav Daniš byl spolu s dalšími čtyřmi olašskými Romy odsouzen za to, že 18. července 2007 v pozdních nočních hodinách vstoupili do bytu v Prostějově, kde Lucián Daniš (22), Jiří Daniš (44), Ladislav Grulo (46) a Richard Rafael společně začali bít holemi a toporem muže, čímž mu způsobili různá zranění, která však poškozeného v obvyklém způsobu života citelně neomezila.

Krajský soud také Ladislava Daniše zprostil viny z toho, že měl na napadeného vystřelit z nelegálně držené pistole. Vrchní soud ale uvedl, že KS bude muset provést v této věci ještě důkladné dokazování. „Respektuji rozhodnutí soudu,“ řekl agentuře Mediafax Petr Dítě, advokát Ladislava Daniše. „Tím ale není dáno, že je můj klient vinen,“ dodal Dítě.

Jednání se účastnilo asi 40 Romů z Brna i Ostravy a dohlížely na ně asi dvě desítky policistů.