Za zpřísněných bezpečnostních opatření před soudem vypovídali Helena a Josef Lakatošovi. Krajský soud má totiž podle Vrchního soudu v Olomouci doplnit důkazní materiál výslechem právě těchto dvou svědků ohledně případného vyhrožování ze strany ostravských olašských Romů.

Žena uvedla, že jim nabízeli jeden až dva milion korun za to, že neoznačí Ladislava Daniše jako střelce. V jejich komunitě je podle ní běžné, že se za fyzickou újmu vyplatí odškodné. Také soudu řekla, že jim vyhrožoval Jiří Daniš. Měl jí dvakrát telefonovat a vyhrožovat, že pokud to tak nenechají, že je vyvraždí.

Josef Lakatoš potvrdil schůzku ostravských a brněnských Romů v jedné z brněnských restaurací. „Nabízeli nám peníze, to jsme ale odmítli. Ale tam nám nevyhrožovali,“ vysvětlil.

Ladislav Daniš byl spolu s dalšími čtyřmi olašskými Romy odsouzen za to, že 18. července 2007 v pozdních nočních hodinách vstoupili do bytu v Prostějově, kde Lucián Daniš (22), Jiří Daniš (44), Ladislav Grulo (46) a Richard Rafael společně začali bít holemi a toporem muže, čímž mu způsobili různá zranění, která však poškozeného v obvyklém způsobu života citelně neomezila.

Krajský soud také Ladislava Daniše zprostil viny z toho, že měl na napadeného vystřelit z nelegálně držené pistole. Vrchní soud ale uvedl, že KS bude muset provést v této věci ještě důkladné dokazování. „Respektuji rozhodnutí soudu,“ řekl agentuře Mediafax Petr Dítě, advokát Ladislava Daniše. „Tím ale není dáno, že je můj klient vinen,“ dodal Dítě.

Jednání se účastní asi 40 Romů z Brna i Ostravy a dohlížejí na ně asi dvě desítky policistů.