Festival nad řekou klade důraz na provázanost jednotlivých programových cyklů a vytvoření koncepce, která by vedle filmových odborníků oslovila také veřejnost. Hlavním tématem letošního ročníku je svět obyčejných lidí s odkazem na dílo Franze Kafky. Cyklus se jmenuje Svět Josefa K. a diváci budou moci zhlédnout filmové adaptace Kafkových děl a další snímky, které byly inspirovány spisovatelovou tvorbou. Organizátoři zařadili do hlavního programu také stěžejní filmová díla z období české nové vlny a tento cyklus nazvali Zlatá šedesátá. Diváci budou moci nahlédnout do historie i současnosti argentinské kinematografie.

Na festivalu si návštěvníci připomenou významné osobnosti a jejich filmy, které změnily tvář české a světové kinematografie. Cyklus Osobnosti a výročí bude věnován mimo jiné Edgaru Allenu Poeovi, Samuelu Beckettovi, Nikolaji Vasiljeviči Gogolovi a Eugènu Ionescovi.

Do Písku zavítá i řada hostů. Svoji účast přislíbili Terry Gilliam, Jan Němec, Zbigniew Rybczynski, Jan Klusák, Jan Švankmajer, Věra Chytilová, Josef Somr, Pavel Liška, Carlos Sorin, Agnieszka Hollandová, Piotr Dumala, Hans Gerd Koch či Hanns Zieschler.

Pořadatelé festivalu nezapomněli ani na doprovodné akce. Diváci budou moci navštívit divadelní představení v podání divadel Sklep, Viola nebo Spitfire Company, dále výstavy animačních loutek, fotografií Michaela Jacksona nebo děl českých výtvarníků, které v jejich tvorbě inspiroval Franz Kafka. V doprovodném programu nechybí ani koncerty Jiřího Stivína, Vladimíra Mišíka, Vladimíra Merty, Lenky Dusilové či Pavla Jakuba Ryby.

Uměleckým ředitelem Festivalu nad řekou je Jiří Králík, který v letech 1992 až 2007 vedl Letní filmovou školu. Před dvěma lety byl však z jejího vedení odvolán z důvodu ztrátového hospodaření této akce.