Podle šéfa lidovců dal Miroslav Kalousek svým odchodem z KDU-ČSL a založením TOP 09 lidovcům dva velké dary. "První je, že vnitřní soudržnost strany je taková, jaká nikdy nebyla. V rozhodování velmi snadno docházíme ke shodě a dokonce můžeme mluvit o tématech, jako je například korupce nebo privatizace letiště," prohlásil Svoboda.

Druhou velkou výhodou podle jeho slov je, že lidovci prý mají nové tváře na kandidátkách.

"S výjimkou několika málo lidí nastala všude velká proměna. Tomu samozřejmě pomohl odchod několika známých tváří a já jsem přesvědčen, že bez tohoto kroku, by většina současných kandidátů neprošla stranickými primárkami," sdělil Svoboda s tím, že to bere tak, že se nahoru dostaly nové tváře.

Svoboda nevidí ani problém v tom, že z KDU-ČSL odešla část členské základny. "Neřekl bych, že se nad tím má mávnout rukou. Důležité je ale to, zda odešli skuteční tvůrci veřejného mínění, pokud odešli ti, co byli pasivní, tak to nevadí," uvedl. Na druhou stranu podle něj strana zaznamenala návrat těch, kteří odešli před časem například kvůli Miroslavu Kalouskovi. "A to jsou lidé se silným názorem, kteří se nyní vrací," řekl s tím, že obecně si myslí, že strana poškozena vznikem TOP 09 nebyla.

Bývalý člen KDU-ČSL Miroslav Kalousek odešel po květnovém sjezdu lidovců ze strany a založil stranu TOP 09. Ta se nyní uchází o přízeň voličů v předčasných podzimních parlamentních volbách. Předsedou strany je exministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Kromě Kalouska od lidovců odešli například i bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová, poslanec Ladislav Šustr nebo šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Pavel Severa.