Vědci z britské Agentury na ochranu zdraví (HPA) pozorovali britské školní děti, které užily Tamiflu, když se zjistilo, že jejich spolužáci se nakazili mexickou chřipkou. Na základě pozorování vznikly dvě studie, které říkají, že u "velké části" dětí způsobuje vakcína zdravotní problémy.

Výzkumu se zúčastnilo 248 žáků ve věku od 11 do 12 let. "Padesát jedna procent prodělalo nevolnost (31 procent), bolesti hlavy (24 procent) a bolesti žaludku (21 procent)," stojí v materiálu.

Vědci upozornili, že tyto nežádoucí účinky by se měly zvážit, než se rozhodne o tom, že děti dostanou preventivní dávku antivirotika.

Mluvčí britského ministerstva zdravotnictví uvedla, že o vedlejších účincích léků úřad ví. "Stejně jako u jiných léků, nevolnost je jedním z vedlejších účinků Tamiflu. Tyto symptomy se ale mohou zmírnit způsobem podávání léku. Mohlo by pomoci brát Tamiflu buď při jídle, nebo hned po něm," uvedla mluvčí. Důležité je také lék dobře zapít.

Již začátkem roku se objevily v japonských lékařských kruzích informace, že některé děti užívajících v Japonsku lék Tamiflu, bez jakýchkoliv náznaků psychyckých potíží spáchaly nečekaně sebevraždu.

Velká Británie má nejvíce případů onemocnění prasečí chřipkou, která se začala šířit letos z Mexika. Počet obětí chřipkového viru A(H1N1), nazývaného též nmexická nebo nová chřipka, neustále roste. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zemřelo na nákazu po celém světě již více než osm set lidí. Virus se šíří tak rychle, že WHO již přestala evidovat nové případy nákazy.

Zatím poslední případy úmrtí v Evropě hlásila ve čtvrtek Belgie a Francie.