Letos se konal již 6. pobyt dětí z různých částí Ukrajiny v Brně, v minulosti jej absolvovaly např. děti z oblasti Černobylu. Na základě domluvy s Konzulátem Ukrajiny v Brně byla tentokrát vybrána internátní škola v Perečinu nedaleko slovensko-ukrajinských hranic a konzulát zprostředkoval komunikaci se školou a poskytl pomoc při vyřizování víz.

„Internátní škola v Perečinu je něco podobného jako náš dětský domov, zdejší děti jsou tedy buď opuštěné, nebo je jejich rodinná situace komplikovaná,“ vysvětlila Zdenka Hašová z nadačního fondu „Domovy potřebných“.

Pobytu v Brně se zúčastnilo 23 dětí ve věku zhruba od 13 do 16 let. Ubytování a program zajistil Ústav sociální péče pro tělesně postiženou mládež Kociánka, celý pobyt byl financován z darů sponzorů, které oslovilo město Brno.

Děti v průběhu pobytu navštívily Brno a známá místa na jižní Moravě.

Výběr z programu: 20. 7. prohlídka brněnských kostelů a centra města 21. 7. návštěva Zoo-parku a DinoParku ve Vyškově, zhlédnutí bojiště bitvy u Slavkova 23. 7. celodenní výlet na zámek Lednice 25. 7. celodenní výlet do Zoo Brno 28. 7. prohlídka hradu Špilberka 29. 7. celodenní výlet do westernového městečka Boskovice

Ve čtvrtek 30. července se děti oficiálně rozloučily s organizátory a sponzory pobytu. Pozvání kromě zástupců nadačního fondu „Domovy potřebných“, Magistrátu města Brna a sponzorů přijal 1. náměstek primátora Daniel Rychnovský. Přítomen byl také ředitel ústavu sociální péče Jiří Podlucký a vychovatelky jak z Perečinu, tak z Kociánky.

„Jsem rád, že lidé z Ukrajiny mají možnost vnímat Brno nejen jako místo, kam jezdí za prací. Že je ukrajinské děti mohou poznat i z té odpočinkové, prázdninové stránky,“ řekl náměstek Daniel Rychnovský a připomněl setkávání příslušníků ukrajinské menšiny v pravoslavném chrámu sv. Václava a zdejší oslavy ukrajinských Vánoc.

Při rozloučení děti zazpívaly ukrajinské písně a předaly hostům drobné, ručně vyrobené dárky jako poděkování.