Čech Vítězslav Mráček, po kterém vyhlásil pátrání Interpol kvůli útěku z belgického vězení, žije řádným životem v České republice a nemá problémy se zákonem. Zjistili to čeští policisté, kteří prověřili jeho místo bydliště, informovala ve čtvrtek Mediafax mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká.

Mezinárodní zatykač na Čecha vydal Interpol ve středu, neboť se policisté domnívali, že Mráček uprchl z belgického vězení Merksplas spolu s Belgičanem Davem Annemansem odsouzeným za vraždu.

Třiačtyřicetiletý Mráček si měl odpykávat trest za "krádež s přitěžujícími okolnostmi". Čeští policisté však zjistili, že zmíněný muž žije spořádaným životem a jeho jméno se v pátrací relaci objevilo omylem. "Jde o záměnu identity," poznamenala Kopecká. Vysvětlením podle ní je ztráta dokladů, které zřejmě zneužil jiný člověk, jenž byl následně v Belgii také odsouzen pod jménem Vítězslava Mráčka.

Ministerstvo zahraničních věcí Belgického království odpoledne potvrdilo českému velvyslanectví v Bruselu, že uprchlý vězeň není český občan Vítězslav Mráček, ale občan Srbska, který vystupoval pod jeho jménem. Informovalo o tom české ministerstvo zahraničí. Na webu Interpolu ale zůstává v pátrání po vězních Mráčkovo jméno.

Česká policie podle Kopecké o svém zjištění ihned informovala Interpol a belgickou stranu, která by měla Mráčka z pátrací relace vyřadit. Záměna totiž může Čechovi zásadně zkomplikovat život. "Na základě mezinárodního zatykače může být kdykoliv zadržen, ať už běžnou policejní hlídkou při kontrole nebo například na letišti, kdyby cestoval na dovolenou," uvedla Kopecká. Jak dlouho bude Interpolu trvat vyřazení Mráčka ze seznamu hledaných zločinců, nevěděla. "Mělo by se tak stát bezodkladně, ale záleží na belgické straně, jak rychle to zvládnou," dodala Kopecká.

Francouzský server lemonde.fr ve středu uvedl, že zeď věznice dvojice překonala s pomocí žebříku, který si odnesli ze staveniště uvnitř nápravného ústavu, kde pracovali. S útěkem z Merksplasu údajně trestancům pomáhala matka jednoho z nich, která jim poskytla automobil. Interpol současně varoval, že oba muži představují "ohrožení pro veřejnost" a upozornil, že lidé by se k uprchlým trestancům rozhodně neměli přibližovat.

Jde o druhý útěk z belgického vězení v posledních dnech. Minulý čtvrtek se podařilo třem trestancům uniknout z vězení v Bruggách. K útěku použili vrtulník, který jim zajistili dva komplicové mimo věznici. Jedním z uprchlých je Ashraf Sekkaki, belgickými médii označovaný za mimořádně nebezpečného zločince. Na svém "kontě" má deset bankovních loupeží, řadu násilných útoků a únos s cílem získat výkupné. Muž odsouzený za celkem 16 trestných činů byl za mřížemi už deset let s krátkou přestávkou v roce 2003, kdy byl pět měsíců na útěku. Policii společně se svými dvěma spoluvězni uniká i nyní.