Do programu bude zařazeno 20 hraných snímků, ale i řada dokumentárních filmů. V hlavní programové sekci naleznou diváci trilogii s rakouským hercem a kabaretiérem Josefem Haderem v hlavní roli, který se proslavil zejména v kriminálních filmech. Organizátoři připomenou veřejnosti také slavnou éru dnes již neexistujícího filmového studia DEFA. Festival neopomene ani letošní jubilejní 20. výročí od pádu Berlínské zdi, který přinesl politické, společenské i kulturní změny v Německu.

"Nadále platí, že v německy mluvících zemích vznikají jedny z nejpozoruhodnějších děl současnosti. Důkazem mohou být úspěchy Michaela Hanekeho s jeho posledním, nesmlouvavým opusem Bílá stuha nebo Křišťálovým glóbem oceněná nostalgická komedie z filmového prostředí Whisky s Vodkou od Andrease Dresena," uvedla Klára Konečná z pražského Goethe-Institutu, který je spolupořadatelem festivalu Der Film a dodala: "My jsme se snažili vybírat i méně nápadné tituly, které však v Německu nebo Švýcarsku otevřely témata aktuální v posledních dvaceti letech; filmy, jež mohou i českým divákům pomoci zorientovat se v dopadech převratné doby na jejich život, kulturu, duchovní rovinu."

Pořadatelé odtajnili první tituly z festivalového programu. Na říjnové filmové přehlídce nebude chybět snímek Jerichow, což je nejnovější dílo uznávaného německého filmaře Christiana Petzolda, drama V zimě to bude rok od Caroline Linkové, adaptace Goethova románu Spřízněni volbou s názvem Na sklonku srpna, dokument Čelem ke zdi nebo švýcarský film Život na prodej.

Festival proběhne v pražských kinech Aero a Světozor a následně se představí v brněnském Kině Art.