V současné době pracuje v Karviné pro magistrát 30 hodin měsíčně zadarmo 25 lidí, dostanou tak dávku v hmotné nouzi ve výši 3679 korun měsíčně, zatímco do konce června to bylo i bez práce 3126 korun.

"Od 1. července se sociální dávka plošně snížila na 2020 korun pro všechny dospělé, kteří nejsou starší 65 let či starobní důchodci, nemají invalidní důchod nebo jinou zákonem danou překážku v práci. Kdo odpracuje 20 hodin měsíčně, dostane 3126 korun, kdo 30 hodin, přilepší si na životním minimu v následujícím měsíci celkem na 3679 korun. Magistrát dává možnost odpracovat 30 hodin," uvedla karvinská mluvčí Šárka Swiderová.

Podle Hanzela se radní rozhodli od září dát možnost pracovat dalším 175 lidem, sociální odbor má od července více zájemců, okolo dvou stovek lidí.

"Ačkoli jsme s takovým počtem původně nepočítali, dnes je dost argumentů na to, abychom těmto lidem pomohli. Zkrácením dávky se totiž mnozí z nich dostali doslova na dno. Zákon o veřejné službě byl míněn dobře - jako zbraň na ty, kdož opravdu nemají zájem pracovat. Ale nepříznivě dopadl i na ty, kteří chtějí pracovat, ale nemají šanci - jde především o lidi kolem padesáti let se zdravotními problémy,“ uvedl primátor.

,,Poprvé jsme zjišťovali zájem o veřejnou službu v lednu, bylo 180 zájemců z asi 1000 příjemců dávky, kteří pracovat mohou. V březnu projevilo zájem už 250 lidí. V květnu bylo vybráno 21 uchazečů, ale do práce v červnu nakonec nastoupilo jen 10 z nich. Většinou neprošli lékařskou prohlídkou, ale i pro důchodový věk, neměli lékařskou prohlídku či nakonec prostý nezájem. Na druhé výběrové řízení bylo pozváno 24 klientů, od 1. července nastoupilo 15 lidí. Důvody jsou stejné, “ sdělila Mediafaxu vedoucí odboru sociálních věcí karvinského magistrátu Blanka Dadoková.

Nejvíce lidí pracuje na údržbě sportovišť nebo úklidu města.