"Účetní hodnota předané vily v Hroznové ulici v Pisárkách a dalších přilehlých nemovitostí převyšuje částku 23 milionů korun," upřesnila Rennerová. Dodala, že současně s převodem nemovitostí zajistil její úřad předání rozsáhlého mobiliáře, který obsahuje zhruba 750 položek v hodnotě téměř dvou milionů korun.

Správci státního majetku podle slov Rennerové předali památkářům dohromady šest budov a 12 pozemků o rozloze zhruba 33 tisíc čtverečních metrů. "Vila je zapsána v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek," řekla Rennerová.

Takzvaná vládní vila leží v tiché vilové čtvrti blízko centra a v těsné blízkosti areálu Výstaviště. Ve 20. letech minulého století si ji nechal postavit textilní průmyslník Alfred Stiassny. Za 2. světové války zabavilo nemovitosti Gestapo, německá tajná státní policie. Po válce byl německý majetek konfiskován podle Benešových dekretů a připadl československému státu. Vila pak sloužila k reprezentativním účelům a komunistický režim v ní ubytovával zahraniční prominenty - zřejmě nejznámějším poválečným hostem vily byl kubánský diktátor Fidel Castro.

V 90. letech se podle Rennerové hospodaření s areálem vily ujal Okresní úřad Brno – venkov, po ukončení jeho činnosti v roce 2002 patřil areál do správy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. V letech 1999 – 2006 měly areál vily v nájmu Brněnské veletrhy a výstavy.

"V průběhu let posledních pěti let nabízel úřad areál různým organizačním složkám státu. V říjnu před dvěma lety ale váda rozhodla, že areál převede stát Národnímu památkovému ústavu," uzavřela Rennerová s tím, že právě nyní nabyl převod právní moci.