Podle vládního návrhu má jít v roce 2010 na vědu a výzkum 25 miliard korun, tedy stejně jako letos. Peníze však budou rozděleny podle jiného klíče - větší podpory než dosud se dostane výzkumným pracovištím ve firmách, vysokým školám a dalším institucím. Akademie věd má obdržet o jednu miliardu korun méně než letos, tedy čtyři miliardy korun. O dva roky později se pro ni počítá již jen s částkou 2,7 miliardy korun ze státního rozpočtu.

Vědcům se škrty nelíbí a nesouhlasí ani s novým systémem hodnocení vědeckého výzkumu. Podle nové metodiky se oceňuje body a podle jejich počtu má stát výzkumníkům rozdělit peníze. Domnívají se, že ve vědě není možné preferovat kvantitu a okamžitý zisk na úkor kvality a nelze plošně aplikovat tržní mechanismy.

Proti škrtům protestuje už několik měsíců vedení akademie i zaměstnanci a řada dalších vědců. Omezení rozpočtu této instituce by podle nich vedlo k propuštění mnoha kvalifikovaných odborníků a k likvidaci akademických ústavů. Podle odhadů ředitele Ústavu molekulární genetiky Václava Hořejšího by jenom z jejich pracoviště musela odejít až polovina zaměstnanců. Škrty by postihly i vysoké školy, s nimiž akademie úzce spolupracuje.

Na všech 53 ústavech akademie pak již od počátku července kolují petiční archy, ve kterých mohou zaměstnanci vyjádřit svůj nesouhlasný postoj vůči novému způsobu financování. Proti škrtům ve výdajích na českou vědu se může postavit také široká veřejnost, která tak může učinit na internetových stránkách http://ohrozeni.avcr.cz, kde lze nalézt elektronickou podobu petice. Do pondělka už tak učinilo 8,5 tisíce lidí. V rámci úterního happeningu, který se uskutečnil pod taktovkou fóra Ústavu dějin umění Akademie věd ČR na nároží pražských ulic Na Perštýně, Husovy a Jilské a v rámci kterého došlo v emotivním představení k improvizované popravě české vědy, pak pod petiční archy svůj podpis připojilo dalších více než 130 sympatizantů českých vědců.

Vědce podpořil v jejich i Senát a výbor pro vzdělání požaduje, aby vláda v rozpočtu na rok 2011 vyčlenila rezervu, která by zachovala dosavadní výši financování Akademie věd ČR. „Žádáme také o stanovení nového rozpočtového rámce pro rok 2011 až 2012 tak, aby výdaje na vědu a výzkum dosáhly jednoho procenta hrubého domácího produktu. Zároveň by měl být vypracován nový systém hodnocení metodiky rozdělení financí v rámci vědy a výzkumu podle mezinárodně kompatibilních kritérií," nastínil před časem představy senátorů předseda výboru Jaromír Jermář (ČSSD).

Opozici se nelíbí postup Fischerova kabinetu, který podle ní pokračuje v politice předchozí Topolánkovy vlády a mohla by vést až k likvidaci AV a snížení úrovně výzkumu. „Pokud se dostaneme do vlády, tak proti tomu budeme postupovat praktickými kroky,“ slibuje předseda ČSSD Jiří Paroubek s tím, že při schvalování rozpočtu na rok 2010 se sociální demokracie pokusí pro AV ČR prosadit více peněz.