TORONTO/PRAHA - Suchý se proslavil, když na jaře vystoupil z davu lidí shromážděných na Hradčanském náměstí v Praze a pohladil amerického prezidenta. Poté odletěl do Kanady, kde požádal o azyl.

Tento dvaatřicetiletý muž s dětskou tváří se uchází o azyl, byť přiznává, že v Česku nebyl pronásledován a nehrozilo mu tam žádné nebezpečí, uvádí National Post.

"Češi jsou hodní lidé, mám mezi nimi mnoho přátel," sdělil Suchý reportérovi portálu.

Tato "minicelebrita", jako ho označuje National Post, se doma nemusela obávat o život. Přesto je vážným kandidátem na azyl.

"Kanadská uprchlická komise uznala, že nemohl vydělávat dostatek peněz a označila to za diskriminaci," řekl jeho právník Jiří Kubeš.

Kanadský nejvyšší soud v roce 1993 rozhodl, že důvodem pro udělení azylu je nejen situace, kdy instituce státu žadatele pronásledují a ohrožují jeho život nebo, kdy ho diskriminují, ale i případ, kdy žadatele ohrožují nebo diskriminují nestátní organizace či skupiny obyvatel a stát ho před tím není schopen chránit.

Proto je Kanada pro uprchlíky zaslíbenou zemí.

Suchý tvrdí, že v Česku nemohl dostat práci. "Nikde mě nechtěli, a to jen proto, že jsem Rom," uvádí.

"Nemohl si vydělat na živobytí kvůli své rase, a to z něj dělá oprávněného kandidáta na azyl v Kanadě," prohlašuje právník Kubeš.

Suchý nyní čeká na verdikt uprchlické komise. Průměrně to trvá 17 měsíců.

"Minicelebrita" z Česka dostává od vlády 572 kanadských dolarů měsíčně, v přepočtu 10 000 korun. Téměř 400 dolarů z toho pohltí nájem torontského bytu. Suchý si však může sehnat práci a peníze vydělat.

"Chodím každý den plavat a cvičit. Nemám tady žádný problém," říká Jaroslav Suchý.