"Pomoc směřovala například do Jeseníku nad Odrou, Životic u Nového Jičína nebo do novojičínských městských částí Bludovice a Žilina," uvedl Gabzdyl.

„Jsme moc rádi, že i více než měsíc po bleskové povodni se na nás nezapomíná,“ řekl novojičínský místostarosta Vladimír Bárta (ODS).

Osm set tisíc mezi sebou vybrali královéhradečtí zemědělci, přestože sami prožívají těžké časy. „Ten, kdo sám často bojuje s nepřízní počasí a ocitá se v krizi, se nejlépe dokáže vcítit do trápení jiného člověka,“ řekl předseda představenstva Okresní agrární komory v Hradci Králové Pavel Veselý.

Východočeští zemědělci poslali 125 tisíc korun i rodině Lorencových z novojičínské městské části Žilina. Lorencovi bydlí od povodní v náhradním bytě na Luční ulici v Novém Jičíně. „Náš dům je neobyvatelný, vlastně zůstala jen hrubá stavba. Naštěstí statik rozhodl, že se nemusí bourat,“ řekl Jan Lorenc. Z agrárního daru měl obrovskou radost. „Peníze investujeme hlavně do omítek a snad vyjde i na nějaký nábytek,“ řekli manželé Jan a Alena Lorencovi, kteří mají dvě děti. Na osudný večer 24. června podle svých slov nikdy nezapomenou. „Vrátil jsem se z Kauflandu a při pohledu na rychle stoupající Jičínku jsem aspoň přeparkoval auto na kopec. Více se už nedalo stihnout. V baráku už bylo přes metr vody, manželku jsem dostával z koupelny na půdu, stejně tak i děti. Spadla na mě část obývákové stěny. Ale nakonec se povedlo to nejdůležitější – přežili jsme,“ popsal Jan Lorenc dramatické okamžiky.