"Dáme orgánům ještě čas, aby jednaly. Pokud nic nevyřeší, v pátek nebo v sobotu očekávám účast zhruba dvaceti našich příznivců v Počernicích, aby situaci monitorovali a vyřešili porušování zákonů," vysvětlil Vandas.

Podle něj musí někdo zabránit likvidaci přírody v Počernicích. Dělnická strana požaduje, aby policie přestala nečinně přihlížet. Podle starosty Dolních Počernic Zbyňka Richtera (ODS) je pochopitelné, že se policie i úředníci bojí zasáhnout, protože média zkritizují každý krok a hned by se mohlo objevit obvinění z rasismu.

Na otázku, zda si myslí, že opatrný postup úředníků i policie by byl stejný v případě, že by se u dolnopočernického rybníka ubytovala skupina Čechů, odpověděl starosta obezřetně. "Nechci nic předjímat, jde o to, že nyní jsou tam Rumuni, tak řešíme Rumuny, ale předpokládám, že postup by byl totožný," dodal Richter. Situace neeskaluje a katastrofa zatím podle jeho slov nehrozí.

"Kdyby někdo z nás si tam rozdělal oheň, nekompromisně by nás odtamtud poslali pryč a dali pokutu. Je přeci jedno, jestli jde o cizince nebo Čechy, zákony by měly být pro všechny stejné," reagoval Vandas a také doplnil, že nechce, aby je někdo nařknul z extremismu, ale jde jim především o spravedlnost.

Skupina zhruba třiceti rumunských Romů se utábořila u počernického rybníka poté, co odešla z kempu Pražačka, kam je přestěhovala městská policie. Nejdříve totiž Rumuni kempovali přímo u vinohradské nemocnice, aby podpořili mladíka v komatu, který se minulý týden málem utopil při koupání v lomu u Staré Boleslavi. Chlapec je synem výše postaveného barona a následníkem trůnu.