"Dominantním úkolem je nyní vyjednat silné portfolio. Podle mého názoru by se Česko mělo ucházet o energetiku nebo nějaký hospodářský resort," řekl Sobotka Mediafaxu.

Oblast sociálních věcí, kterou má v současnosti na starosti eurokomisař Vladimír Špidla, podle předsedy Senátu není vhodná. Jedná se totiž o problematiku, která spadá spíše do kompetencí jednotlivých členských států.

O možných kandidátech však odmítá Sobotka spekulovat. "Nechci jména nyní komentovat, protože to bude záležitost exekutivy," podotkl Sobotka s tím, že jméno eurokomisaře bude s nejvyšší pravděpodobností beztak známo až po volbách do Poslanecké sněmovny začátkem října.

Sobotka není jediným vysokým politickým činitelem, který vidí resort energetiky jako nejvhodnější portfolio pro Česko. Politici se totiž shodují na tom, že vzhledem k výsledkům, které dosáhlo české předsednictví právě v oblasti energetiky, by o tuto oblast mohlo Česko i reálně usilovat a následně ji získat.

Horkým kandidátem pro post eurokomisaře, v případě, že by na Česko připadla právě energetika, je velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. Podporu mu již vyslovil například senátor a bývalý místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra. Ten Bartušku oslovil již v roce 2006 jako tehdejší ministr zahraničních věcí s nabídkou, aby se ujal nové funkce velvyslance pro energetickou bezpečnost. "Té výzvy se chopil s veškerým nasazením a dnes je z něj profesionál v oblasti energetiky a energetické bezpečnosti. Svědčí o tom koneckonců i zájem švédského předsednictví s ním od léta spolupracovat," řekl Vondra.

Bartuška možnost, že by českým komisařem byl právě on, nechce v současnosti komentovat. Podle jeho slov bude záležet především na politické dohodě stran.

Kromě toho má podle Bartušky Česká republika jen pramalé šance takový resort získat. Na Česko podle něj zbudou pouze zcela okrajové oblasti. "Naše šance získat klíčový resort v Komisi se dramaticky snížily pádem vlády. Právě nyní probíhají v unii zásadní diskuse o tom, jak bude vypadat nová Komise. A my u těchto jednání nejsme," uvedl Bartuška.