"Evidentně se jedná o záležitost mezi Kanadou a Českou republikou, budeme se snažit alespoň o to, aby přístup českých občanů k vízům byl snazší," sdělil Mediafaxu po jednání Sobotka. Klíčové tak podle něj nyní bude, aby Kanada v Praze zřídila konzulární oddělení a Češi nemuseli víza vyřizovat ve Vídni. Základním cílem podle předsedy horní komory však nadále zůstává obnovení bezvízového styku.

Víza pro ČR zavedla Kanada v polovině července kvůli rostoucímu počtu žadatelů o azyl z České republiky. ČR pak využila takzvanou klauzuli solidarity, podle níž může celá Evropská unie zavést recipročně po zavedení víz vůči ČR víza pro Kanadu. Evropská unie má nyní tříměsíční lhůtu na to, aby českou žádost posoudila. Předseda Komise José Manuel Barroso přitom přislíbil, že se EK začne problémem zabývat v září.

Kanada po nátlaku Prahy přitom učinila v úterý již alespoň částečně vstřícný krok, když zjednodušila vízové formuláře pro české občany. Žadatelé o víza budou kromě standardního vízového formuláře vyplňovat již jen takzvaný "Additional Family Information", což je jednostránkový formulář s údaji o rodinných příslušnících. Zjednodušení má platit od středy.

Füle a Sobotka jednali rovněž o koordinaci informací, které z Evropské unie přicházejí do českého Senátu. „Senátu je z unijních institucí adresováno velké množství doprovodných usnesení. Česká vláda tuto skutečnost ale nebere příliš vážně," uvedl Sobotka. Podle něj by se tak měla koordinace informací a dokumentů významně zlepšit. S tím souhlasil i ministr Füle.