"Romové nemají mnohdy možnost práci sehnat, což je do jisté míry diskriminační. Navíc nefunguje ani model jejich vzdělávání, aby práci snáze získali. Třicet procent romských dětí končí v takzvaných zvláštních školách, kde si neosvojí mnohé zvyky majoritní společnosti," řekl Kocáb.

Ministr pro lidská práva se vyjádřil také ke svému případnému zapojení do řešení situace rumunských Romů, kteří v současnosti pobývají v Praze. Přijeli sem podpořit svého mladého "prince", který se minulý týden skoro utopil v Proboštských jezerech u Staré Boleslavi. Nyní leží ve vinohradské nemocnici.

"Tito lidé nejsou chudobní Romové, o které by bylo potřeba starat. Měli bychom s nimi mít soucit a politovat je za to, co se jim stalo. Také si zaslouží uznání za to, jak mohutně vyjadřují svou účast. Avšak měli by u toho dodržovat zdejší pravidla - jsou tu jako turisté a tomu by mělo odpovídat i jejich chování," uvedl Kocáb. Dodal, že o vývoji případu je informován a schází se s představiteli městských částí, jichž se pobyt Romů dotkl.

Kocáb reagoval i na policejní vyšetřování možného rasistického podtextu písně Deratizér z dílny Aleše Brichty. "Já to jako rasismus nevnímám. My rockeři běžně ryjeme i do většinové bílé společnosti. Žijeme v demokratické společnosti a v ní i Romové musí něco vydržet," zmínil Kocáb.