"Vítám vstřícnost společnosti ČEZ, ať již je způsobena čímkoliv, poskytnout na projekty modernizace elektrárenských zdrojů miliardové finanční prostředky. Odmítám však, že by tato iniciativa byla jakkoliv iniciována volební kampaní, či že by se společnost ČEZ na volební kampani ČSSD podílela. Případné investice budou totiž příjmem obcí a ČSSD z nich neuvidí ani korunu," uvedl Petržílek, čímž se podle svých slov ohradil proti tvrzení Hospodářských novin, které se v titulku článku "ČEZ pomůže ČSSD v kampani. Za povolenky" podle něj dopouštějí neetické manipulace s fakty.

"ČSSD dlouhodobě v rámci své ekologické politiky podporuje rozvoj lokálních energetických zdrojů, které splňují přísné ekologické normy. Tyto projekty jsou však finančně náročné a bez spolufinancování z národních zdrojů by evropské prostředky v řádu desítek miliard korun zbytečně propadly vniveč," vysvětlil Petržílek s tím, že investice mají nejen rozměr ekologický, ale i ekonomický, kdy by jejich realizace přispěla k lokální zaměstnanosti a celkově podpořila ekonomický růst.

Legislativní úprava emisních povolenek je přílepek zákona o spotřební dani se týká toho, že elektrárenské společnosti dostanou povolenky na vypouštění emisí zdarma a finance takto ušetřené firmy investují do ekologizace, modernizace a rozvoje. Kritici přílepku ovšem naráží na to, že firmy si takto zaúčtují i plánované modernizace a stát přijde až o 68 miliard korun.