"S prací i výsledky v minulé sezoně jsem byl spokojený, na hráče jsem byl hrdý a doufám, že to tak bude i dál. Budeme chtít vyhrávat, ale jestli to bude stačit na postup, to se uvidí. Věřím, že už v pátek proti Hlučínu ukážeme, že jsme na druhou ligu dobře připraveni," řekl ve středu na tiskové konferenci Martin Lafek, předseda představenstva druholigové Dukly Praha, směrem k nové sezoně, která odstartuje již tento pátek.

"Nejsme tlačení do nějakých cílů, ale budeme chtít každý týden vyhrávat. A když se to povede třicetkrát, tak postoupíme," komentoval plány mužstva pro sezonu trenér Günter Bittengel. Když by situace nastala a Dukla dokončila soutěž na postupových příčkách, tak je předseda představenstva Lafek přesvědčený o tom, že by byl klub připravený na posun výš. "Pokud bychom šanci jít do první ligy měli, tak bychom určitě chtěli hrát na Julisce. Není tu sice vyhřívaný trávník a potřebné sedačky, ale to bychom vyřešili, až by se nám povedlo dojít do tohoto cíle. A věřím, že by nás armáda nenechala na holičkách," dodal Lafek.

Dukla jde do sezony s řadou novinek. Tou první je, že během léta opustili prvoligový kádr dva zkušení borci. Útočník Luděk Zelenka zamířil na hostování do prvoligového Bohemians 1905, obránce Jiří Novotný sice ještě v Dukle je, ale od vedení dostal povolení, aby si hledal nové angažmá. "Jirka tady odvedl fantastickou práci a patří mu za to velký dík. Mladí obránci se toho od něj hodně naučili. Bohužel pro Jirku Novotného jsme teď právě na ty mladé hráče vsadili, potřebují hrát a tak jsme se s Jirkou dohodli, že ho uvolníme. Myslím, že by bylo pod jeho úroveň nastupovat formou nějakého střídavého startu," řekl Bittengel.

Když měl kouč odhalit osu mužstva pochopitelně vyjmenoval zkušené hráče. "Svoboda, Vorel, Gedeon, Kolomazník, to jsou lídři. Ale kolem nich rostou mladí, o kterých se třeba před rokem ještě nevědělo," prohlásil Bittengel. Pozornost se může soustředit třeba na Tomáše Bergera, syna někdejšího československého reprezentanta a skvělého záložníka pražské Sparty. Berger se do A týmu posouvá z rezervy. "Dobře se ukazoval už před dvěma lety a věřím, že kvality ukáže už teď," poznamenal trenér Dukly a šéf klubu Lafek jej doplnil. "Na něj se všichni těšte, bude to bomba!"

Klub jde do sezony stejně jako před rokem s rozpočtem zhruba 25 milionů korun, asi pětina jde na mládežnický fotbal. "Těžko říct, zda mají hráči podmínky na první nebo druhou ligu. Každopádně mají to, na čem jsme se domluvili," řekl Lafek.

Nově Dukla spolupracuje s FTVS UK v Praze a to v oblasti tréninku a to v laboratoři sportovní motoriky, což by mělo zaručit, že bude tým dobře připraven po kondiční stránce. Naopak nejlepší studenti dostávají možnost praktikovat u mládežnických týmů Dukly v roli trenérů. Klub z Julisky pak rovněž využívá některá sportoviště FTVS.

Stejně jako v minulé sezoně by ráda Dukla přivábila na Julisku více diváků. Návštěvy sice v minulé sezoně rostly, ale efekt, na který myslelo vedení, se nedostavil. "Chceme zlepšit práci s fanklubem, hráči taky budou chodit do ranní show do rádia. Ale hlavně chceme hrát líbivý fotbal a věříme, že to fanoušky na Julisku přitáhne," řekl Martin Lafek. "Když jsme do Bohemky pouštěli na hostování Luďka Zelenku a vedení se ptalo, co to bude stát, tak mě napadlo, že by nám na hostování mohli půjčit tak tři tisíce fanoušků," usmál se ředitel klubu Petr Voženílek.

Během léta Duklu posílili hlavně mladí hráči. Na Julisku zamířil Kokoška ze Sparty B, Pospíšil a Hanousek z dorostu Slavie, Jakubov z Austrie Vídeň. "Je dobře, že k nám ti hráči přicházejí na přestup. Když se pracuje s kmenovými hráči, je to vždycky lepší. Jsme víc na jedné lodi," poznamenal Bittengel. Klub po minulé sezoně rozpustil svou rezervu a založil juniorku, která si zahraje divizi. Hráči juniorky by v budoucnu měli být schopni v případě potřeby zaskočit za zraněné hráče prvního týmu.

Příprava Dukly na sezonu byla rozmanitá. Hráči si během ní zahráli na vodáky, když v deštivém počasí sjížděli část Vltavy. Za fotbalem si pak zajeli třeba do Francie. Soupeři klubu byly většinou týmy z nejvyšších soutěží. "Na vodě se tmelil kolektiv, v přípravě kluci odvedli slušnou práci," konstatoval Bittengel. Jeho tým v neděli v prvním kole domácího poháru, Ondrášovka Cupu, vyhrál v Radotíně 10:0. "Teď to hlavně chceme v pátek potvrdit v domácím zápase s Hlučínem a získat na startu druhí ligy tři body," dodal na závěr kouč Dukly Praha, aniž by prozradil, koho tipuje za favorita postupu. "V soutěži bude patnáct týmů, které nás budou chtít porazit a stejně tak my je. Uvidíme, jak budeme úspěšní."