Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková uvedla, že jí velmi těší, jak se daří peníze z EU čerpat. "Ukazuje se také, že jsou čerpány smysluplně a účinně," řekla Jurásková. Peníze by žadatelé mohli podle ministerstva získat už na přelomu roku 2009 a 2010.

Peníze ministerstvo chce poslat do onkocenter, do budoucna se pak počítá s evropskými penězi i pro kardiocentra, ta ale budou muset projít audity. "V minulých dnech ministerstvo zveřejnilo věstník s požadavky na přidělení statusu kardiocenter. V současnosti se čeká, která zařízení se přihlásí," vysvětlil Šnajdr. Podobné plány má ministerstvo v budoucnu i s popáleninovými centry. Do této oblasti z EU fondů poputuje 340 milionů korun.

V prevenci se chce zaměřit na screeningové programy nádorových onemocnění. Ministerstvo se chce zaměřit na takové nádory, které se nedaří příliš dobře odhalovat v prvotních stadiích a léčba je pak komplikovaná. "Tedy nádory prsu a rakovina děložního hrdla u žen a obecně rakovina kolorekta," zmínil Šnajdr. Do této oblasti z Evropy poputuje 668 milionů.

Poslední část peněz, 813 milionů korun chce ministerstvo poslat na podporu nemocničních informačních systémů a projektů na zavádění standardů zdravotní péče. "Rádi bychom podpořili vznik zhruba 100 standardů, byť zatím pro ně není legislativní opora. Tyto věci ale lze dělat v předstihu a na zákon se připravit praktickými výstupy a fungující infrastrukturou, která je používá," vysvětlil Šnajdr.

Ministerstvu se povedlo také získat finance z takzvaných norských fondů. Těchto 155 milionů chce věnovat na zlepšení zdravotní péče o děti.

V krátké době se jedná o již druhé kolo výzev. V prvním kole ministerstvo podpořilo traumacentra, a to téměř dvěma miliardami korun.