"Nyní vyčkávám. Mám také jiné povinnosti než řešit tuto situaci. Jediný krok, který dnes udělám, je to, že kontaktuji pražský magistrát a budu doufat, že například radní pro sociální politiku nám pomůže," řekl Richter agentuře Mediafax. Doufá také v pomoc policie. "Policisté se už snažili na místě vyjednávat, ale po dobrém a domluvou to s Rumuny nešlo," dodal.

Podle Richtera je pochopitelné, že se policie i úředníci bojí zasáhnout, protože média zkritizují každý krok a hned by se mohlo objevit obvinění z rasismu. Na otázku, zda si myslí, že opatrný postup úředníků i policie by byl stejný v případě, že by se u dolnopočernického rybníka ubytovala skupina Čechů, odpověděl starosta obezřetně. "Nechci nic předjímat, jde o to, že nyní jsou tam Rumuni, tak řešíme Rumuny, ale předpokládám, že postup by byl totožný," dodal Richter. Situace neeskaluje a katastrofa zatím podle jeho slov nehrozí.

Mladý Rom, u něhož se teprve nyní objasnilo, že není synem romského krále ale pouze výše postaveného barona, leží ve vinohradské nemocnici od minulého úterý, kdy se téměř utopil v pískovnách u Staré Boleslavi. Záchranářům se ho podařilo resuscitovat, ale zatím zůstává v komatu a je napojený na dýchací a dialyzační přístroje. Vzápětí se v parčíku u nemocnice na Vinohradech utábořily tři desítky rumunských Romů, kteří přijeli svého příbuzného podpořit. Další desítky Romů dorazily minulý pátek. Městská policie ve spolupráci s Městskou částí Prahy 3 většinu z nich přestěhovala do kempu Pražačka, kde měli zajištěné ubytování do pondělí. Ten den se Romové přesunuli k rybníku do Dolních Počernic.