Středeční večer patří programu nazvanému Romance, ve kterém zazní písně Fryderyka Chopina a Pauline Viardotové. Známou polskou interpretku doprovodí na kopii kladivkového klavíru z první poloviny 19. století pianista Edward Wolanin.

Anna Mikolajczyková je přední polskou sopranistkou v oblasti staré hudby. Ve své kariéře se také věnovala středověkým skladbám, barokním kantátám, oratoriím i současným písním. V Polsku je vyhledávanou interpretkou, ale účinkuje také v zahraničí. Vystupovala mimo jiné na festivalech Sagra Musicale Malestiana v Rimini, Oude Muziek v Utrechtu, Tage alter Musik v německém Herne či na Pražském jaru.

Edward Wolanin začal hrát na klavír již v 5 letech a o deset let později měl na svém kontě rekord, když byl přijat na Hudební akademii Fryderyka Chopina ve Varšavě a stal se nejmladším žákem této instituce. Klavírista vystupuje spolu s polskými orchestry, ale jako sólista se představil například v Japonsku, Číně, Jordánsku, Tunisku, Kuvajtu, Nigérii, Mexiku či ve Spojených státech amerických.

Festival Letní slavnosti staré hudby nabízí divákům poslech hudby historických uměleckých slohů. Muzikanti hrají na dobové nástroje a organizátoři se snaží koncerty pořádat v reprezentativních prostorách, které odpovídají zvoleným hudebním stylům. Koncertní vystoupení se konají v Břevnovském klášteře, Trojském zámku, Martinickém paláci, Anežském klášteře nebo v Chrámu Matky Boží před Týnem. Letošní 10. ročník festivalu se koná až do 11. srpna.