"Vítejte v kině Lucerna, kde vás čeká velký kulturní zážitek. Když jsem tak zjišťoval, o čem film Mary a Max je, tak vás můžu ujistit, že pokud čekáte nějaký příběh à la Chobotnice z třetího patra, tak na to můžete zapomenout, protože toto je jiný kalibr. Myslím, že se vám bude líbit," řekl v úvodu moderátor Vedran Kovačevič a dodal: "Kapesníky s sebou, budete je potřebovat."

V centru příběhu jsou osmiletá dívka Mary žijící v australském Melbourne a čtyřiačtyřicetiletý autistický Žid Max, který pochází z New Yorku. Oba hrdiny na první pohled rozděluje věk a vzdálenost mezi bydlišti, ale přesto mají mnoho společného a prostřednictvím dopisů jsou v neustálém kontaktu. Diváci jsou svědky netradičního přátelství, které překonává různé překážky a vydrží ústředním postavám i v pozdějším věku. Mary a Max spolu rozebírají témata jako alkoholismus, obezita, kleptomanie, milostné vztahy nebo osamělost. V poetickém snímku se mísí humorné, zábavné, ale i vážné a smutné momenty.

Hlavní postavičky byly vyrobeny z plastelíny a režisér prosadil, aby byl jeho snímek zhotoven pomocí techniky klasické animace. K postavě stárnoucího postiženého Maxe inspiroval Adama Elliotta jeho dlouholetý přítel. Titulní hrdinové promlouvají v originální verzi ke svým divákům hlasy australské herečky Toni Collettové, jejího krajana Erica Bany či americké hvězdy Philipa Seymoura Hoffmana.

Animovaný snímek Mary a Max měl letos světovou premiéru na slavnostním zahájení filmového festivalu Sundance a byl oceněn na Berlinale. Čeští diváci jej mohli v předpremiéře zhlédnout na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně.

Snímek dorazí do české distribuce ve čtvrtek 30. července.