Gott byl v roce 1971 i s bratry Jiřím a Ladislavem Štaidlovými na turné v tehdejším západním Německu. Společně se svojí kapelou tam odcestoval již začátkem května, ale zpátky domů se vrátil až v říjnu. Dopis adresovaný Gustávu Husákovi, který má server Aktuálně.cz k dispozici, je datován z Hamburku 21. července. Tedy z doby, kdy už Gott byl v Německu bez potřebných povolení.

V dopise zdůvodňuje již tehdy velice populární zpěvák kroky, které ho vedly k tomu, aby zůstal na západ od našich hranic déle, než měl. "Přestože jsem se v roce 1969 a 1970 postavil se všemi svými spolupracovníky do řady těch, kteří si upřímně přáli normalizaci občanského i kulturního života v naší zemi, a tento postoj jsem jasně vyjádřil činy, setkával jsem se na každém kroku s nepřekonatelnými obtížemi," píše se v dopise. Gott v něm poukazoval například na to, že jeho vystoupení byla vystřihována z televizních programů.

V závěru pak Karel Gott ujišťuje, že v zahraničí netouží zůstat natrvalo: "Chceme se vrátit před naše publikum, v případě, že se přesvědčíme, že zásahy, o kterých v dopise hovořím, byly pouze součástí konsolidačního procesu." "...pevně věřím, že jak já, tak i oba moji autoři najdeme ve vaší osobě a vaší moudrosti porozumění pro naši složitou situaci, která rozhodně není lehká," uvádí se dále v dopise.

Karel Gott, který situaci v roce 1971 nazval "cvičnou emigrací", si podle svých slov na inkriminovaný dopis vzpomíná. "Nabídl nám (Husák), že nám zaručuje, že nebudou proti nám žádné sankce," uvedl mnohonásobný Slavík pro Českou televizi.

Karel Gott letos oslavil své 70. narozeniny koncertem ve vyprodané pražské O2 aréně. Zpěvák patří mezi největší stálice české hudební scény. Zpěvu se věnoval již ve svých 19 letech, kdy zvítězil v soutěži amatérských zpěváků. Počátky jeho popularity sahají do období 60. let, které jsou spjaty s jeho působením v hudebním divadle Semafor. V roce 1967 Gott vystupoval v americkém Las Vegas. Později se však vrátil do Československa, kde se stal předním představitelem domácí kultury a již téměř 50 let patří mezi nejoblíbenější tuzemské interprety. O jeho popularitě svědčí bezkonkurenční postavení v anketě Český (Zlatý) slavík, v níž zpěvák během své kariéry zaznamenal 34 vítězství.