Výstavu Šumava Karla Klostermanna přišla v úterý dopoledne do Jihočeského muzea zhlédnout návštěvnice s číslem vstupenky 50 000. Úspěšná interaktivní expozice, která denně přivítá kolem stovky lidí, se tak zároveň podepisuje pod největší návštěvnost v historii muzea. „Jsme na dovolené na Hluboké nad Vltavou. A protože pršelo, vydali jsme se s manželem na výlet do Českých Budějovic, kde nám v infocentru výstavu doporučili,“ řekla poněkud překvapená Martina Velková z Prahy.

„Také kraj jako zřizovatele vysoká návštěvnost těší. Svědčí také o tom, že nemalé prostředky získané z fondu česko-rakouské přeshraniční spolupráce Cíl III. nebyly vynaloženy marně,“ uvedl při předávání dárku a přání pěkného zážitku z výstavy oběma manželům radní Jihočeského kraje za kulturu a památkovou péči František Štangl. Padesátitisícový návštěvnický rekord ale podle svých slov nepřipisuje pouze jednorázovým návštěvníkům. „Lidé se na výstavu vracejí a zhlédnou ji i několikrát za sebou. Starší si vzpomenou na své mládí, mladí se poučí o životě svých předků. Výstavou jsme chtěli přiblížit také život na Šumavě. Středobody tedy zůstaly sklo, podmalba, práce v lese, víra a každodenní nelehký život,“ dodal Štangl.

Příprava výstavy Šumava Karla Klostermanna trvala rok, Jihočeské muzeum ji otevřelo loni v září u příležitosti oslav dvou spisovatelových výročí. Letos v červnu byla prodloužena do konce září. Poté vyvezou muzejníci její část k našim sousedům, do centra šumavské podmalby, rakouského Sandlu a do Freistadtu.

Výstava zabírá plochu více než 1200 metrů čtverečních. V expozici je na 1000 exponátů, z nichž 800 pochází ze sbírek Jihočeského muzea. Unikátní výstavní projekt byl vyčíslen na téměř 12 milionů korun.