"První krok je zavedení protikorupčního agenta. Bude navádět a prověřovat, zda někdo vezme nebo nevezme úplatek," řekl Svoboda.

Druhým bodem je podle Svobody zavedení trestní odpovědnosti právnických osob. "To je dluh, který ještě z minulosti máme," řekl. Podle jeho slov to znamená, že se nebudou postihovat pouze osoby, které korumpují, ale postihy padnou i na firmy, které úplatky přijímají. "Musejí být postiženi ti, kteří na korupci vydělávají, a to jsou právnické osoby," řekl šéf lidovců.

Lidovci chtějí zavést beztrestnost pro toho, kdo se sám udá a pomůže rozkrýt korupční prostředí. "Tímto opatřením zavedeme velkou nedůvěru do korupčního procesu," prohlásil. KDU-ČSL chce také zpřísnit podmínky zadávání veřejných zakázek vůči společnostem, které nemohou prokazatelně doložit svého majitele. "To je další nástroj proti korupci a také proti praní špinavých peněz," řekl Svoboda.

Posledním nástrojem boje proti korupci je požadavek KDU-ČSL na zřízení specializovaného útvaru státních zástupců. "Těmto lidem by pak měl být svěřen dozor nad vyšetřováním závažných trestných činů, které se týkají korupce," dodal.

Podle novely trestního řádu se agentem nemůže stát člověk mimo policii a neměl by korupční jednání provokovat. Agent provokatér v podání KDU-ČSL by mohl být i mimo policii. Podobný institut platí na Slovensku.