"Klíčové nyní budou konkrétní kroky Evropské unie a vyvíjení jejího tlaku na Kanadu, aby se zvýšil komfort pro české občany a oni nemuseli jezdit pro víza do Vídně," řekl Fischer po schůzce. S prezidentem se Fischer shodl na tom, že vyjádření solidarity a gesta unie nejsou to nejdůležitější, co se v kauze zavedení víz pro Čechy od EU očekává.

S prezidentem probírali také ekonomickou situaci, zavádění protikrizových opatření a tvorbu státního rozpočtu. "Pan prezident mi rady nedával, ale samozřejmě se dotkl praxe, kterou on užíval," řekl Fischer.

Dalším tématem byla otázka Lisabonské smlouvy. "Rozumím tomu, že Klaus chce dát prostor skupině senátorů, kteří avizovali, že chtějí Lisabonskou smlouvu podrobit přezkoumání u Ústavního soudu," řekl Fischer.

Klaus patří k největším odpůrcům dokumentu a zatím ji odmítá podepsat, ačkoliv se smlouvou souhlasily obě komory českého parlamentu. Jak sám uvedl, počká na to, jak ratifikace dokumentu proběhne ve všech zemích unie, jaký bude nález českého Ústavního soudu, a jak se zachovají Irové v novém referendu.