"Chceme vzkázat potenciálním přeběhlíkům, ať to nedělají, protože o jejich hlasy nebude zájem. Mluvím o tom typu přeběhlictví, které smrdí korupcí, vydíráním nebo manipulací, kdy se kvůli němu se staví úplně jiný typ vlády, než jaký určily volby," prohlásil před časem současný šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda. Předseda lidovců chce podle svých slov bojovat proti nečistému lobbismu.

Lidovce za jejich postoj ke korupci v roce 2006 pochválila Transparency International. V té době navrhovali opatření ke zvýšení transparentnosti a omezení byrokracie. Pomalé a složité vyřizování státní agendy ve svém důsledku totiž vkládá do rukou úředníků řadu rozhodovacích pravomocí, které pak mohou nabízet možnost korupčního chování.

O výrazném omezení korupce mluvil na květnovém sjezdu lidovců i bývalý předseda strany Jiří Čunek. Sám se přitom v průběhu roku 2007 dostal do centra korupčních kauz a skandálů. Aféry ustál do chvíle, než se zjistilo, že v devadesátých letech pobíral sociální dávky, přestože ve stejné době prokazatelně disponoval milióny korun.

Podle Transparency International se Česká republika letos umístila společně s Bosnou a Hercegovinou, Filipínami, Chile, Kolumbií, Thajskem nebo Indií ve skupině států, kde 7 až 12 procent lidí uvedlo, že zaplatilo v posledním roce úplatek. Například sousední Polsko je na tom o poznání lépe, dostalo se do nižší skupiny, kterou charakterizuje to, že se k úplatku přiznalo pouze šest a měně procent lidí. Global Corruption Barometer, který Transparency International zjišťuje každý rok, je obsáhlý průzkum veřejného mínění, který probíhá v 69 zemích světa. Celkový vzorek tázaných je přes 73 tisíc lidí.