"Chci vyhrát, to je cíl nejen můj, ale mé strany. Pokud uspěji, chci se především věnovat školství, zimním sportům, potřebné infrastruktuře," řekl Mediafaxu Ploc. Podle jeho slov je nutné řešit nejen stav komunikací, ale i chybějící infrastrukturu. "Dosud jsem byl členem sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, školství a sport. Pokud bych se do sněmovny vrátil, rád bych v tomto výboru pracoval nadále," doplnil Ploc.

Do politiky vstoupil v roce 1998, kdy byl zvolen zastupitelem města Harrachov za Demokratickou regionální stranu. V posledních parlamentních volbách v roce 2006 byl na kandidátce sociální demokracie zvolen do sněmovny. Byl to právě on, kdo rozehrál první povolební skandál. V komplikovaném a zdlouhavém vyjednávání o povolební koalici přišel s informací, že mu bylo nabídnuto pět milionů korun za přestup ke Straně zelených. Právě jeden hlas navíc potřebovala koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených k získání důvěry v Poslanecké sněmovně. Kauza nakonec skončila u soudu, který pokus o uplácení potrestal dvacetiměsíční podmínkou. Nabídku na miliony za přestup nabídl poslanci Pavel Šrytr, bývalý bodyguard kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra.

Plocovo jméno se také objevilo v nedávné kauze seznamu jmen lidí, kteří v minulém režimu spolupracovali s vojenskou kontrarozvědkou. Ploc byl evidován jako důvěrník a vojenskou kontrarozvědku měl informovat po návratech ze zahraničí. Bývalý skokan na lyžích se kvůli vědomé spolupráci, kterou popírá, již několikrát soudil. Plocův spis se objevil ve svazcích vojenské kontrarozvědky, které zveřejnil Ústav pro studium totalitních režimů.

Přes různé politické aféry je ale Ploc spíše znám sportovními úspěchy. Získal stříbrnou medaili na zimní olympiádě v Calgary a bronzovou na olympiádě v Sarajevu. Zpočátku se věnoval trenérské činnosti. Byl asistentem trenéra Luďka Matury na OH 1994 v Lillehammeru a hlavním trenérem na OH 1998 v Naganu, do roku 2002 trénoval juniorskou reprezentaci.

V roce 1992 darovalo město Harrachov Plocovi lukrativní parcelu jako uznání za skvělou reprezentaci města. V roce 1996 zde otevřel pension. Podnik pokřtil Plocův sportovní sok Jens Weißflog, v současnosti ho řídí Plocova žena Radka, s níž se oženil v roce 1988. Má tři děti, rád lyžuje, hraje tenis a jezdí na horském kole.