Členem a náhradníkem Státní volební komise je vždy jeden zaměstnanec Českého statistického úřadu, ministerstva vnitra, financí, zahraničních věcí, spravedlnosti, obrany, zdravotnictví, práce a sociálních věcí a prezidentské kanceláře. Člena a náhradníka komise navrhuje vždy příslušné ministerstvo. Konečné jmenování má na starosti vláda.

V současné Státní volební komisi zasedá její předseda ministr vnitra Martin Pecina, vrchní ředitel sekce archivnictví a všeobecné správy Václav Henych, místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal, náměstek ministra financí Jiří Kubínek, vrchní ředitel sekce právní a konzulární ministerstva zahraničních věcí Jaroslav Horák, náměstek ministra obrany František Padělek, ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka, zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Petr Muzák a Jitka Veverková z odboru přímo řízených organizací ministerstva zdravotnictví a náměstek ministryně spravedlnosti František Korbel.

Návrh, který kabinet v pondělí schválil, počítá s odvoláním členky volební komise Jitky Veverkové, která pracuje v odboru přímo řízených organizací ministerstva zdravotnictví. Nahradit by ji měl ředitel legislativního odboru ministerstva zdravotnictví Jan Klusáček. Odvolaná Veverková by se pak měla stát jeho náhradnicí.

Státní volební komisi by měl opustit také Korbel, kterého z postu náměstka odvolala ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. "Pan Korbel již nebude ve Stání volební komisi. Tuto pozici totiž nemůže zastávat nikdo jiný než náměstek ministra. Z této pozice byl odvolán a nahradí ho jiný," řekla agentuře Mediafax Kovářová. O nástupci se ještě definitivně nerozhodlo, respektive, návrh nebyl předán vládě k projednání, sdělila Mediafaxu mluvčí ministerstva spravedlnosti Veronika Ludvíková.

Státní volební komise losuje čísla přidělená stranám kandidujícím ve volbách. Za úkol má také organizaci a přípravu voleb do Evropského parlamentu, obou komor českého parlamentu a krajských a obecních zastupitelstev. Současně dohlíží na průběh voleb a vyhlašuje jejich výsledky.