"Paroubek dal dohromady podmínky a pro komunisty jsou dnes splnitelné," uvedl politolog Bohumil Doležal a doplnil, že předsedovi sociálních demokratů se hodí vodit komunisty za nos, protože vidina moci je pro ně tak veliká, že nakonec přistoupí na spoustu dříve méně nesplnitelných podmínek. To podle něj však může vést k tomu, že začnou protestovat sociální demokraté, kteří s komunisty spolupracovat odmítají.

"Komunisti nemají moc, co ztratit," souhlasí s Doležalem i politolog Tomáš Lebeda. Pro stranu tak není žádným ohrožením, že by díky podmínkám ze strany ČSSD přišla o své kmenové voliče.

"Voliči komunistů jsou smíření s minulostí, v zájmu pokračování "ruské" politiky nebudou dělat problémy," vysvětlil Doležal. Politolog Lebeda v této souvislosti uvedl, že na druhé straně někteří voliči sociální demokracie spojení s komunistickou stranu vítají, protože v tom vidí naději realizovat levicový program.

Přestože hra kočky s myší Paroubkovi zatím vychází, v nadcházejících horkých chvílích před říjnovými volbami může podle politologů dojít k bouřlivým reakcím i uvnitř sociální demokracie, pokud by předseda dal vládní spolupráci ve znamení moci levicových stran zelenou, což ale na druhé straně politologové nepředpokládají. "On se z toho musí nějak vykroutit, neznamená to však, že volby prohraje," vysvětlil Doležal.

Komunisté se za zločiny své čtyřicetileté totality omluvili poprvé a naposledy na sjezdu v prosinci 1989. Tehdy se ještě omlouvala KSČ a KSČM se při svém vzniku k omluvě přihlásila. Pokud se omluví znovu, rádi by to vyměnili za užší povolební spolupráci a za slib, že ČSSD zruší takzvané bohumínské usnesení z roku 1995. V něm si sociální demokraté vládu s KSČM zakázali, píší v pondělním vydání Hospodářské noviny.

"Znovu bychom zopakovali omluvu z roku 1989. Naším zájmem je spolupráce levice a jsme pro to ochotni něco udělat. Aby mohla být spolupráce úspěšná, musí obě strany udělat nějaký krok," řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny šéf KSČM Vojtěch Filip. Místopředseda strany Jiří Dolejš přesvědčuje komunisty, aby šli ještě dál. "Pokud by to měla být bariéra ke spolupráci levicových stran, tak bychom měli omluvu znovu zformulovat a aktivně ji sdělit," uvedl.

ČSSD nyní takový obchod odmítá. "Ať se klidně znovu omluví, na vztahu ČSSD ke komunistům to ale nic nezmění. K rušení bohumínského usnesení není žádný důvod," řekl listu místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Šéf strany Jiří Paroubek podle novin ale omluvu komunistů již dříve několikrát označil jako jednu z několika podmínek, kterou musí komunisté splnit, aby s nimi mohla ČSSD v budoucnu vládnout.