"Rozhodli jsme se pomoci konkrétním lidem, takže jsme vybírali rodinu, kterou postihly povodně, spíše intuitivně, a to ve spolupráci s Adrou. Nechtěli jsme dělat žádné výběrové řízení," uvedl Moravec s tím, že minimální částka, kterou Josef Tomčák z Jeseníku nad Odrou dostane, je 20 tisíc korun. Ovšem podle předběžných odhadů pořadatelů by to mělo být více, záleží na celkové výši příspěvků od sponzorů i na zisku z festivalu, který se bude odvíjet od počtu prodaných vstupenek.

"Loni a předloni přišlo na osm tisíc návštěvníků, letos by mohla být podle množství prozatím prodaných lístků v předprodeji účast rekordní," řekl Moravec. Podle něj by mělo přijet mnoho posluchačů i z Polska a ze Slovenska, tomu také odpovídá dramaturgická skladba programu. Navíc meteorologové předpovídají na pátek 31. července a sobotu 1. srpna, kdy se festival koná, krásné, velmi teplé počasí, takže to by mohlo na hlučínskou štěrkovnu přilákat mnoho návštěvníků.

Josef Tomčák by za peníze, které dostane od pořadatelů festivalu, rád koupil alespoň základní vybavení nového domku, který si chce postavit na kopci v Jeseníku nad Odrou. "Z našeho domu zbyly jen holé zdi a střecha, ani stropy tam nejsou. Statik sice ještě neřekl poslední slovo, ale já bych tam nerad zůstával. Málem jsem se tam i s rodiči utopil," řekl Tomčák. Jedenačtyřicetiletý strážník Městské policie Ostrava žil v domě v Jeseníku nad Odrou s manželkou, dvanáctiletou dcerou a s šestiměsíčním synem. Před vodou, která se valila loukami k obci, ho přišli varovat rodiče. Tomčák proto poslal manželku s dětmi k sousedům, kteří mají patrový dům, a sám šel odvézt auto na kopec. Když se vrátil, aby vyzvedl alespoň doklady a nějaké dokumenty, byla už v domě voda. Ještě vešel dovnitř, ale ven už se původní cestou nedostal. "Zůstali jsme i s rodiči uvězněni v pokoji, kde postupně stoupala voda až půl metru pod strop. Plavali jsme tam mezi skříněmi a já měl strach, že se všichni utopíme. Tlak vody nakonec rozrazil okno a my se přes něj vyšplhali na střechu koupelny. Tam jsme strávili celou noc," popsal události Tomčák s tím, že žena s dětmi a sousedy nocovala v prvním patře sousedního domu a všichni se celou dobu báli, co by se stalo, kdyby přišla další povodňová vlna. Hasiči obě rodiny zachránili kolem čtvrté hodiny ráno. Podle Tomčáka byl dům pojištěný, ale Česká pojišťovna zatím pojistku nevyplatila. On sám nyní bydlí s dcerou u přátel v Jeseníku, manželka odjela s malým synem k sestře.

Pomoc rodině uvítala i dobrovolnická organizace Adra, která v oblastech postižených povodněmi stále pomáhá. Na její účet poslali dárci už 12 milionů korun a další peníze stále přicházejí. Adra z nich financovala například čištění soukromých studní, jen na Novojičínsku jich zprovoznila na 450, další o něco vyšší počet vyčistila spolu s Červeným křížem na Jesenicku. „Část peněz nakonec přijde i konkrétním postiženým rodinám, budeme je rozdělovat mezi ty, k nimž se nedostane pomoc od státu nebo obcí nebo nemají pojištěný dům, protože jim po povodních v roce 2002 pojišťovny vypověděly smlouvy. Takové rodiny mnohdy stojí před rozhodnutím, zda svůj dům koncipovat do budoucna formou vylej – nalej, nebo ho opustit. Ovšem jen s tím, že ho budou je stěží prodávat,“ řekl Michal Čančík z organizace Adra. Ta bude mít na festivalu své kasičky, do kterých mohou návštěvníci také přispět na pomoc lidem postiženým červnovými povodněmi.

Hlavní hvězdou hlučínského festivalu je podle pořadatelů finská crossoverová kapela Waltari. Z českých účinkujících vystoupí například Mig 21 s Jirkou Macháčkem, dále slovenská zlatá slavice Jana Kirschner, slovenský popový zpěvák Peter Nagy a Ewa Farna, která letos dosáhla velké popularity hlavně v Polsku, kde vyhrála svou kategorii na opolském festivalu. Letošní ročník festivalu, který by měl být veselý, hravý, až rozpustilý, dále obohatí Rock and roll Marcela Woodmana, skupina Sto zvířat, Garage Tonyho Ducháčka a další, celkem se na štěrkovně představí dvě desítky kapel. Vstupenky v předprodeji přijdou na 400 korun, na místě budou stát 500 korun. V ceně je i nocleh pro návštěvníky v místním kempu. V případě velkých veder bude k dispozici sněžné dělo, které bude kropit posluchače, v doprovodném programu je připravený beachvolejbalový turnaj tříčlenných smíšených družstev a fotbalový turnaj podle pravidel malé kopané. Před areálem bude lunapark a nafukovací adrenalinové atrakce.

Záštitu nad festivalem převzalo Sdružení obcí Hlučínska. Podle jeho předsedy a starosty Bolatic Herberta Pavery (SNK) je festival jednou z největších a nejvýznamnější kulturních akcí v regionu, která přitáhne lidi ze všech koutů republiky i ze zahraničí, kteří by se na Hlučínsko možná jinak vůbec nevypravili. Pro místní obce i pro pořadatele festivalu je tedy podle Pavery spolupráce přínosná zejména ve vzájemné propagaci.