„Po několikahodinové operaci se lékařům podařilo chlapečkovi zachránit levou nohu,“ uvedla mluvčí. „V současné době je dítě v péči specialistů a jeho stav je stabilizovaný,“ doplnila.

Nešťastná událost se odehrála na zahradě rodinného domku poté, co otec půjčil motorovou sekačku své pětileté dceři, která svého bratra nechtěně vážně zranila. Sekačka chlapci amputovala pravou nohu v oblasti kotníku, lékařům motolské nemocnice se ji již nepodařilo zachránit.

Rodiče okamžitě přivolali záchranáře, kteří si na pomoc povolali vrtulník letecké záchranné služby z Prahy. Ještě před příletem vrtulníku a dojezdem záchranky se snažili chlapci pomoc jeho příbuzní. Dispečerky linky 155 po telefonu radili rodině jak stavět krvácení a jak sterilně zajistit a ledovat amputát, aby jej mohli záchranáři zajistit a transportovat do nemocnice. Po příjezdu záchranářů byl chlapec podle mluvčí středočeské záchranné služby Terezy Janečkové při vědomí a oběhově stabilní.

Na místo dorazili také policisté. Ačkoli policie během dne nechtěla potvrdit verzi, že otec půjčil nebezpečný stroj malému dítěti, odpoledne se situace změnila. „Po výslechu otce se skutečně ukázalo, že sekačku půjčil své pětileté dceři,“ uvedl policejní mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek. „Případ prošetřují mělničtí kriminalisté jako podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti a s těžkou újmou na zdraví,“ uvedl Vinčálek a dodal, že za tento trestný čin hrozí až dvouleté vězení.

Podobný úraz se odehrál tento týden ve středu na Přerovsku. Tříletý chlapec utrpěl těžká poranění, když se dostal na pozemku rodinného domu pod žací lištu motorové sekačky, která byla v chodu. Dítě musel do Fakultní nemocnice v Olomouci transportovat vrtulník. Tamní policie ihned zahájila kvůli podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví trestní řízení.