"Ta situace nastala v pátek odpoledne a my chápeme, že už nikdo neúřadoval, ale zároveň jsme museli nějak zakročit, protože před nemocnicí, kde se Rumuni původně ubytovali, začala vznikat neúnosná hygienická situace a my musíme chránit také obyvatele městské částí," vysvětlil Sotona a potvrdil, že kvůli události mnoho členů úřadu městské části přerušilo dovolenou.

Sotona potvrdil, že největší vstřícnost a pomoc Městská část očekává od ministra pro národnostní menšiny Michaela Kocába. "Pokoušeli jsme se ho v pátek kontaktovat, já chápu, že už v té době nebyl v úřadu, ale zítra ráno mu budeme neprodleně volat a doufáme, že pomůže situaci vyřešit," dodal Sotona.

Mluvčí potvrdil, že kemp je pro několik desítek Romů uhrazen do pondělí. "My nejsme na takovou situaci zařízeni, ani nemáme kompetence ji řešit, ale chtěli jsme těm lidem v těžké situaci pomoci a z osobní iniciativy především radního (Pavla) Hurdy a místní romské komunity jsou na financování jejich ubytování peníze nikoliv z rozpočtu městské části," dodal mluvčí s tím, že vstříc vyšel i nájemce kempu.

Mladý Rom leží ve vinohradské nemocnici od úterý, kdy se téměř utopil v pískovnách u Staré Boleslavi. Záchranářům se ho podařilo resuscitovat, ale zatím zůstává v komatu. Ve čtvrtek se v parčíku u nemocnice na Vinohradech utábořily tři desítky rumunských Romů, kteří přijeli svého příbuzného podpořit. Další desítky Romů dorazily v pátek. Městská policie ve spolupráci s Městskou částí Prahy 3 pak v pátek většinu z nich přestěhovala do kempu.