Účastníci demonstrace se začali scházet kolem 12,30 hodin na místním vlakovém nádraží. Na pochod se měli vydat ve 14 hodin, nakonec vyrazili se zhruba třičtvrtěhodinovým zpožděním. "Ještě kolem druhé byla na místě necelá desítka lidí, demonstranti se scházeli velmi pozvolna," řekla mluvčí.

Průvod zhruba šedesáti lidí vyrazil z hlavního nádraží ulicí ulicemi 5. května, Nádražní a Školní, poté došel na náměstí Míru. Tam několik účastníků proneslo protirasistické proslovy. Lidé v průvodu nesli transparenty například s nápisem Ne dalším projevům neonacismu.

Na akci dohlíželo několik desítek policistů v uniformách i v civilu, na místě byly pořádkové jednotky, antikonfliktní tým, psovodi, městští strážníci a zástupci městského úřadu. Protirasistický protest sledovalo i několik Romů, kteří se však pochodu nezúčastnili. "Za celou akci jsme nezaznamenali žádné porušení zákona, proběhla v naprostém poklidu," dodala Štegnerová.

Cílem sobotní akce mělo být demonstrování proti stále stoupajícím projevům neonacismu a rasismu. Při projevech bylo také zmíněno jméno svitavského Roma Oty Absolona. Toho v červnu 2001 na místní diskotéce zavraždil stoupenec neonacismu Vlastimil Pechanec, který si za rasově motivovanou vraždu odpykává sedmnáctiletý trest vězení. Na podporu Pechance pořádají ve Svitavách několik let své pochody příznivci hnutí skinheads. Letos se vzpomínková akce Pechancových stoupenců s názvem "Veřejný protest s pochodem proti bezpráví a nespravedlivému odsouzení a věznění Vlastimila Pechance a politické procesy současnosti" zřejmě ve Svitavách uskuteční 22. srpna, na kdy už byla ohlášena. "I tuto akci budeme bedlivě sledovat a v případě jakéhokoli porušení zákona zasáhneme," sdělila Štegnerová.