"V sobotu ráno bylo bez napětí 27 trafostanic, během dne se nám podařilo dalších sedm zprovoznit," uvedla krátce po 17. hodině Holingerová. Bez proudu podle ní zůstává zhruba 2000 domácností v menších obcích, tedy o 500 méně než v sobotu dopoledne.

Práce energetikům nejdou tak rychle, jak si představovali. Nasazení těžké techniky totiž komplikuje podmáčený terén a dešťové přeháňky. I proto se během soboty zatím podařilo opravit jen jedno ze dvou posledních porouchaných vedení vysokého napětí. "I to poslední bychom ale měli mít ještě během soboty spravené," dodala Soňa Holingerová.

Energetici také musí opravit ještě stovky poničených úseků vedení nízkého napětí. "Operativně jsme přesunuli čety opravářů z jiných okresů, kde nebyly následky bouře tak velké," poznamenala Soňa Holingerová. Podle ní se jedná o "mravenčí práci", kdy budou opravovat vedení pro jednotlivé domy nebo chatové osady. Energetici na odstranění závad budou pracovat i přes noc.

Po silné vichřici bylo na severu Čech bez napětí na 388 trafostanic. Porouchané bylo jedno vedení velmi vysokého napětí, 50 vedení vysokého napětí a další stovky poruch byly na vedeních nízkého napětí. Bez proudu tak bylo v jedné chvíli na 50 tisíc domácností.

ČEZ v nejvíce postižených oblastech na severu, východě a středu Čech vyhlásil kalamitní stav. Ten platí na Liberecku, Jablonecku, Tanvaldsku, Českolipsku, Mladoboleslavsku, Semilsku, Jičínsku, Trutnovsku, Rychnovsku, Náchodsku a Královéhradecku.