"Na území Plzně a v jejím nejbližším okolí zasahovali policejní psovodi se psy v 622 případech. Podíleli se na 181 eskortách, provedli 234 zákroků v rámci ochrany veřejného pořádku a zadrželi nebo zajistili 158 osob," řekla Zoubková.

V prvním pololetí letošního roku byli služební psi využiti ve 114 případech v oborech speciální kynologické činnosti, která zahrnuje vyhledávání drog a psychotropních látek, vyhledávání výbušnin a nástražných výbušných systémů, nebo vyhledávání látek použitích při úmyslném založení požárů. V 55 případech psi vyhledávali drogy a v 18 případech byli úspěšní. Třicetkrát byl použit pes pro vyhledávání výbušnin a nástražných výbušných systémů, přičemž dvakrát s kladným výsledkem. V 25 případech z 29 označili psi úspěšně látku, pomocí které byl založen požár.

Policejní kynologové se psy pro metodu pachové identifikace zpracovali v prvním pololetí letošního roku téměř 600 pachových konzerv z více než 450 vyšetřovaných případů. "Podařilo se jim ztotožnit 191 stop, z čehož bylo 34 stop zajištěných v souvislosti s prověřováním násilné trestné činnosti. Dalších 148 stop se podařilo zajistit v souvislosti s prověřováním majetkové trestné činnosti," informovala Zoubková.