Severočechy nečeká na úvod snadný soupeř. Kladenští mají i přes odchod Pavla Drska kompaktní defenzivu a nebezpečné rychlonohé fotbalisty, což si Liberečtí dobře uvědomují. "Budou určitě dobře organizovaní v obraně. Co jsme viděli jejich generálku před ligou, tak budou chtít zřejmě vycházet ze zajištěné obrany. V ofenzivě mají rychlého Klinku, takže se budou určitě snažit hrát na rychlé brejky," řekl v pátek agentuře Mediafax asistent libereckého trenéra Radim Nečas.

Ten ale naznačil recept, jakým způsobem překonat kladenský obranný val. "Chceme hrát kombinační fotbal s překvapivou finální přihrávkou a vytěžit něco ze standardních situací," řekl Nečas. Liberečtí budou v prvním ligovém duelu postrádat karetní hříšníky, záložníka Lišku, útočníka Blažka a nejlepšího střelce uplynulého ročníku Gambrinus ligy Keriče. Hrát nebude ani středopolař Papoušek, který se zotavuje po zranění. "Karty se nám v úvodním kole nějakým způsobem sešly, což je nepříjemné. Samozřejmě nejlepší střelec ligy Andrej Kerič chybět bude, ale my máme další hráče, kteří mají možnost se nyní prezentovat," uvedl Nečas.

V podobném duchu hovořil i liberecký záložník Bořek Dočkal. "Jeden zápas to bez Andreje snad zvládneme, ale my pochopitelně musíme být připravení i na variantu, že by klidně Andrej během přestupního termínu mohl ještě někam odejít, takže se musíme naučit hrát i bez něj. Škoda, že nemůže hrát i Honza Blažek, který by ho dokázal dostatečně zastoupit. Myslím si však, že máme kvalitní široký kádr, abychom tyto absence dokázali nahradit," sdělil v pátek agentuře Mediafax Bořek Dočkal.

Liberecký krajní záložník se podobně jako jeho spoluhráči už nemůže startu nového ročníku dočkat. "Těšíme se všichni moc. Jsme rádi, že to zase všechno začne. I když ta letošní pauza nebyla zase až tak dlouhá. Samozřejmě nikdo nemá rád, když se pořád jen trénuje. Všichni čekají, až to zase začne a doufám, že do nového soutěžního ročníku dobře vstoupíme," dodal Dočkal.

Kladenského kormidelníka Martina Hřídela trápí před úvodním ligovým vystoupením zdravotní problémy obránců. Zadák Pavel Bartoš navíc nemůže hrát v prvních dvou kolech kvůli osmi žlutým kartám z minulé sezony. "Celou přípravu jsme měli problémy se složením obranné řady. Jsme rádi, že se dal dohromady Jan Procházka, který zřejmě nastoupí. Čekáme, jak dopadne Víťa Beneš. Prostě budeme skládat obranu podle toho, kdo bude zdravý," prohlásil kladenský kouč.

Středočeši dokázali s protivníkem ze severu Čech odehrát v závěru minulého ligového ročníku velmi dobrý zápas, s Libercem remizovali na domácí půdě 0:0, mohli ovšem i vyhrát. Z Podještědí by si na úvod rádi odvezli nějaký bod. "V jarním utkání měl Liberec celkem překvapivou sestavu, hlavně v záložní řadě. Teď má úplně překopanou sestavu, protože mu chybí několik hráčů, ať už kvůli kartám nebo zraněním. Věřím, že by to mohlo být na hřišti podobné jako posledně. Nechci říci, že jsme byli lepší, ale mohli jsme v jarním utkání uspět i daleko více, než byla remíza. Věříme, že bychom tam mohli něco udělat," sdělil Hřídel.

Středočechům se rozjezdy do soutěže obvykle přiliš nedaří, v letošním roce by tento fakt rádi změnili. "Za sebe mohu mluvit jenom za minulý ročník. To jsme měli po čtyřech kolech jediný bod a po pěti pouze dva, tak pevně věřím tomu, že teď jich budeme mít daleko víc," dodal na závěr Hřídel.

Kladenským budou v utkání v Liberci, které je na programu v sobotu od 20.00 hodin na stadionu U Nisy, chybět František Mašanský, jenž se zotavuje po operaci kolena a zřejmě i záložník Jan Broschinský. Exliberecký fotbalista sice odehrál v přípravě na postu pravého beka skoro všechny zápasy, jeho přestup či hostování z Nitry do Kladna však ještě nebylo dořešeno.