"Namísto dokončení personálního auditu a změn v hodnostní struktuře armády, bude pokračovat nekoncepčnost, netransparentnost a nehospodárnost," myslí si místopředseda parlamentního výboru pro obranu.

Armáda se podle Sedi nemůže řídit bez jasně formulované bezpečnostní politiky. Naráží tím na vysoký počet důstojníků. "Nelze nadále tolerovat, že na jednoho generála má naše armáda 500 vojáků a na jednoho plukovníka pouhých 70 vojáků," upozornil.

Sociální demokraté proto chtějí zavést větší parlamentní a občanskou kontrolu armády a efektivní hospodaření. "ČSSD chce dokončit reformu české armády, hodlá upravit organizační struktury a snížit počet a velikost velitelství a štábů ve prospěch bojových jednotek a jednotek použitelných ve prospěch Integrovaného záchranného systému," uvedl Seďa s tím, že jeho strana přijme Národní strategii ČR pro působení v zahraničních operacích, zachová úroveň podmínek služby vojáků a zvýší péči o vojenské veterány a důchodce.

Ministerstvo obrany v červnu oznámilo, že armáda propustí zhruba 2800 lidí ze všech svých složek. Personálním zeštíhlením by armáda měla ušetřit částku okolo dvou miliard korun. Kromě propouštění má armáda ještě takzvaný stop stav na nabírání nových členů a ruší několik stovek tabulkových míst.

"V případě, že bychom tento krok neudělali, ohrozili bychom plnění svých závazků jak doma, tak v zahraničí," řekl již dříve Barták. Ministr především upozornil, že bez propouštění by bylo ohroženo naše plnění závazků v NATO a například i pomoc v případech živelních pohrom, jako jsou povodně.