Protikuřácká novela má podle předkladatelů chránit veřejnost především před pasivním kouřením. V novele dochází k přesnění stávajících a doplnění nových pojmů, přesnému vymezení prostor, kde se kouřit smí a nesmí, reguluje prodej elektronických cigaret a omezuje prostory ke kouření v tom směru, že bude chráněné zdraví občanů před pasivním kouřením. Zároveň vyjasňuje podmínky regulace kouření pro bary a restaurace, které budou buď zcela kuřácké či nekuřácké a nebo budou muset být takové prostory v provozovně pevně odděleny.

Senátoři schválili novelu zákona 52 hlasy, pouze jeden hlas byl proti. Novelu navrhl poslanec Boris Šťastný (ODS), který uvedl, že by raději, kdyby novela prošla bez kompromisů a platil by úplný zákaz v restauracích a barech.

V Evropě stále ubývá míst, kde si kuřáci mohou volně zapálit cigaretu. Řada států již přijala protikuřácké zákony a další omezení. Obecně se nesmí kouřit na úřadech, letištích a nádražích, ale také například ve školách. Kuřák si nesmí zapálit v restauracích a hospodách ve Francii, Itálii nebo Irsku.