Brány festivalu se otevřou ve 14 hodin a na první hudební produkci se fanoušci mohou těšit o hodinu později. Vzhledem k tomu, že se jedná s největší pravděpodobností o poslední ročník, bude se během pátku točit pivo za sníženou cenu, a to dvacet korun.

"Krmit tak velké dítě jako je Hrachovka není v době finanční krize vůbec jednoduché. Region Valašska nabízí jenom omezené možnosti a my jsme nabyli dojmu, že jsme je za posledních pět let vyčerpali. Letos jsme festival finančně zabezpečili, ale už teď máme signály, že to příští rok nejspíš nepůjde," uvedl hlavní organizátor festivalu Hrachovka Zbyněk Hanko.

K rozhodnutí prý organizátory vedly hlavně ekonomické důvody. "Když jsme dali na jednu misku vah množství práce, našich vlastních financí a všechna rizika a na druhou misku pak příjmy ze vstupného a zisk z reklamy, s hrůzou jsme letos zjistili, že opět odejdeme s prázdnou. Kultura je koníček. Ale nedá se dělat zadarmo věčně," poznamenal Hanko. Pořadatelská agentura PEAS Production nevylučuje ani fakt, že ji k rozhodnutí vedly i katastrofální následky přírodních živlů, které se hudebních open-air festivalů přímo týkají. Naposledy přišel fanoušek o život před týdnem na slovenském festivalu Pohoda, kde se vlivem vichřice zřítil velký stan a jeden člověk tam zemřel.

Na Hrachovce se lidé mohou těšit od pátku do neděle na vystoupení 70 kapel. Letos poprvé bude prostor věnován také písničkářům, a to během soboty. Hlavními taháky pátečního programu bude vystoupení české formace Gaia Mesiah v 17.20 hodin, v 18.40 se představí místní oblíbenci Elektrick Mann. Tato kapela navíc představí své dva nové zpěváky a přichystanou mají také originální taneční show. Ve 20 hodin bude pódium patřit Ewě Farne. Ještě před jejím koncertem pokřtí starosta Valašského Meziříčí kompilační CD nosič Valmez 2009. Pracovalo na něm 20 interpretů včetně oscarové Markéty Irglové. Přibližně třetina z nich vystoupí také na letošní Hrachovce. Nosič bude pokřtěn slivovicí.