Jirouš byl v uplynulé sezoně na hostování v druholigovém Sokolově, kde se mu střelecky dařilo. S osmnácti trefami byl nejlepším kanonýrem druhé nejvyšší soutěže. Sokolov na hráče uplatnil opci a během června ho pustil na testy do Sparty. To se však nelíbilo libereckému klubu a po skončení hostování (30. června 2009) si Jirouše stáhl zpět. V neděli pak vysoký forvard nastoupil k poslednímu přípravnému zápasu Severočechů před startem nového ročníku Gambrinus ligy proti Vlašimi, kde odehrál celý druhý poločas.

V posledních dnech se zdálo, že celý případ bude muset vyřešit až arbitrážní komise svazu. Podle oficiálních internetových stránek Slovanu Liberec ovšem nakonec našli Severočeši se Sokolovem společnou řeč a dohodli se s druholigovým týmem na přestupu.

Sokolov pak hráče následně okamžitě uvolnil na hostování do pražské Sparty. "Martin přichází ze Sokolova na půlroční hostování s opcí," sdělil ve čtvrtek pro oficiální internetové stránky pražské Sparty personální ředitel klubu Jakub Otava. Jiroušovo jméno se tak objeví i na soupisce pro Ligu mistrů, která musí být uzavřena ve čtvrtek o půlnoci.