Veřejnoprávní televizní stanice údajně od další účasti v soutěží pořádané Evropskou vysílací anketou (EBU) odstoupila, protože mezi českou veřejností není o pořad zájem. Na rozhodnutí mají velkou zásluhu také neúspěchy českých interpretů, kteří nikdy nepostoupili ze semifinálových kol.

Česká republika se Eurovize poprvé zúčastnila v roce 2007, kdy diváci v národním kole vybrali skupina Kabát s písní Malá dáma. Domácí rockeři však v semifinále v Helsinkách obdrželi jediný bod a skončili poslední. O rok později z národního kola vzešla Tereza Kerndlová se skladbou Have Some Fun. Ta sice získala v Bělehradě devět bodů, ale k postupu do evropského finále to nestačilo.

Letos se Česká televize rozhodla vzít situaci do svých rukou a využila práva nominovat sama českého zástupce, jímž byla romská skupina Gipsy.cz a její píseň Aven Romale. Domácí interpreti však evropské publikum nezaujali ani potřetí, kdy v hlasování nezískali jediný bod.

Podle některých názorů úspěch v Eurovizi spíše než na hudební kvalitě závisí na geografickém umístění země. V hlasování totiž nelze upřednostnit domácího interpreta a diváci tak posílají hlasy účastníkům ze spřátelených sousedních zemí. Tradičně silné postavení v soutěži tak mají země bývalého Sovětského svazu a Jugoslávie. Západoevropské státy jako Německo, Francie, Velká Británie nebo Irsko naopak zůstávají na spodních pozicích žebříčku.