"V Brušperku vystavujeme převážně grafiky, ale také pět olejů zachycujících atmosféru zdejšího venkova, například polní práce," uvedl Pavliňák. Výstava potrvá do 16. září.

Projekt prezentace výrazné tvůrčí osobností Slezska, kterou Salichová nepochybně byla, se rozkládá do několika galerií. Tvary skryté ve dřevě se jmenuje výstava dřevořezeb Heleny Salichové, která je instalována od začátku července do konce srpna v Zámecké galerii Chagall. Podle Pavliňáka si Salichová vybírala starší dřevo s výraznou strukturou, do níž dotvářela své motivy, od madon s dítětem, přes biblické motivy, pro přírodu.

Nejrozsáhlejší část je v ostravské galerii Chagall. Spodní patra výtvarného centra představují olejomalby a rané grafiky, ve třetím patře jsou cykly grafik k Bezručovým básním i k lidovým písním a také grafické kolekce mapující válkou poničené Slezsko. Výstava představuje též cyklus Zlín 37, který Salichová vytvořila přímo na objednávku Tomáše Bati. Půdní prostory představují originální předměty Heleny Salichové, její rydla, štětce, ale například i školní aktovku nebo vysvědčení. Nechybí ani snímky Salichové, které pořídili fotografové Miloš Polášek, Květoslav Kubala, nebo Emanuel Křenek. V Ostravě potrvá výstava do 9. září.

Součástí projektu, který představuje Helenu Salichovou, je také čtyřsetstránková monografie s 1680 reprodukcemi. Jejím kmotrem se stal ostravský mecenáš výtvarného umění, generální ředitel a předseda představenstva strojírenské společnosti Vítkovice Jan Světlík. Na křest knihy přijeli také představitelé okolních obcí Polanky nad Odrou, kde Salichová žila, Klimkovic, kde studovala rodinnou školu a kde je její památník, a Kyjovic, kde se narodila. V Kyjovicích ještě 31. července začne výstava autorčiných prací, které zapůjčí místní občané.