Pravidla pro poskytování peněz z výtěžku veřejné sbírky schválila rada Jihočeského kraje. Lidé vyplní předepsaný formulář žádosti, který jim potvrdí starosta obce, a do 10. srpna tohoto roku žádost zašlou na ekonomický odbor krajského úřadu. „Chceme, aby prostředky byly vynaloženy maximálně účelně. Žádost by měla být potvrzena starostou obce. Tím máme záruku, že žadatele skutečně povodně zasáhly. Dále by se měl žadatel zavázat, že na stejnou škodu nežádal finance například z nějaké nadace či ministerských peněz,“ upřesnil způsob čerpání financí z povodňové sbírky hejtman.

Žádosti se budou na krajském úřadu shromažďovat do 10. srpna. Následně budou posouzeny a rozhodne se, kdo kolik peněz dostane. „Nejdříve budou finance poskytovány občanům, další v pořadí budou podnikající fyzické osoby a nakonec obce,“ vysvětlil hejtman Zimola priority při rozdělování částek z povodňové sbírky. Na obnovu vybavení domácnosti mohou obyvatelé postižených obcí získat až 15 tisíc korun. Podnikatelé, kterým povodeň poškodila provozovnu, mohou na její opravy dostat až 20 tisíc korun.

V současné době je na kontě sbírky s číslem 47 49 47 49/0300 okolo 1,5 milionu korun. Kromě příspěvků od jednotlivců slíbily přispět i některé kraje. Například Plzeňský (100 tisíc) a Zlínský kraj (250 tisíc), příspěvek posílá také městys Radomyšl (100 000) či hlavní město Praha a řada dalších.

Formulář žádosti o poskytnutí finančních prostředků ze sbírky je spolu s pravidly uveřejněn na internetové adrese: www.kraj-jihocesky.cz, v sekci Povodně 2009/Dary a veřejná sbírka Jihočeského kraje na pomoc postiženým povodní. Formulář mohou lidé získat také na městských a obecních úřadech v místě svého bydliště a na ekonomickém odboru krajského úřadu. Případné upřesňující informace k vyplnění formuláře žádosti občanům podají zaměstnanci ekonomického odboru krajského úřadu Oldřich Mikula a Jana Fryšová. Kontaktovat je mohou na telefonech 386 720 256, 386 720 234 nebo e-mailem na adresách mikula@kraj-jihocesky.cz a frysova@kraj-jihocesky.cz.