"Bodový systém není samospasitelný, na silnicích nic nezměnil, počet nehod stoupá a trestáni jsou především obyčejní řidiči, ne piráti silnic," vysvětlil Kubera s tím, že návrh je nyní v Senátu v prvním čtení a dolní parlamentní komoře bude předložen až po volbách. "V Senátu stejně půjde tisk do výborů a budeme o něm diskutovat, takže ho předložíme až nové sněmovně, aby nespadl pod stůl," dodal.

Podle senátora je problém v tom, že policisté trestají běžné řidiče za minimální prohřešky. "Například nepřipásání by mělo být sankcionováno pouze formou pokuty," uvedl příklad Kubera s tím, že návrh počítá s tím, že řidič by při dosažení 12 trestných bodů dostal varování a až při 18 bodech by byl odebírán řidičský průkaz.

Návrh podle Kubery počítá i s tím, že by sjednotil systém zkoušek na alkohol v krvi. "Je problém, že v jednom okrese chtějí krevní zkoušku, v dalším stačí měření přístrojem a ani hladina nulové tolerance nám nepřijde správná. Fyziologická hranice alkoholu, aniž by někdo popíjel, je 0,24 promile, my navrhuje ustanovit možnost 0,3 promile v krvi, s tím, že kdo by tuto hranici překročil, tak by o řidičák přišel," uvedl a dodal, že se nedomnívá, že by tento krok zvýšil počet opilců v autech. "Krevní zkoušky stojí spoustu peněz a v mnoha případech jsou zbytečné, protože než dotyčný na zkoušku dojede, může alkohol vyprchat," vysvětlil.

Kubera podle svých slov také navrhuje, aby neplatilo plánované navýšení pokut. "Závratné částky jsou stejně těžko vymahatelné a trvá to dlouho, pokud je pokuta adekvátní, ale je vybrána hned, tak si to řidič lépe pamatuje," vysvětlil.

Senátorský návrh nepočítá nyní s tím, že bude přesně definovat, které prohřešky a jak budou sankcionovány. "To je otázkou diskuze, ve sněmovně je již připraven pozměňovací návrh obsahující tabulku prohřešků a sankce za ně, zároveň by podle ní měly být rozděleny dopravní delikty pouze na pokutové a pokutové s body," dodal Kubera.

Senátorský návrh podle Kubery bude řešit například i omezení předjíždění kamionů nad 3,5 tuny v určitých hodinách. "Vypadá to jako velmi populární krok, ale my vycházíme z praktických zkušeností, kdy například kvůli kamionům jede kolona 5 km/h," dodal senátor.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka se domnívá, že navrhovaný systém je správný. "Některým řidičům naskakují trestné body za vyložené nesmysly a teprv až při další kontrole policisty mohou zjistit, že jezdí vlastně bez řidičáku," vysvětlil Sobotka s tím, že ovšem souhlasí s přísným trestáním přestupků přesahujících únosnou normu. Sobotka také upozornil na to, že 18 bodů je o polovinu zvednuté původní číslo a to mu přijde adekvátní. Sobotka také připustil, že se jedná o malou novelu, plánovaná velká novela vyřeší právě přehodnocení udílení trestných bodů.